Design a site like this with WordPress.com
Začít

Skříň plná Diora

2. světová válka a móda. Co mohou mít tato dvě nesourodá témata společného? Když se začtete do druhého románu Natashy Lesterové, který v nakladatelství Metafora vyšel pod názvem Skříň plná Diora, zjistíte, že je spojuje nejen tajemství, ale také spousta bolesti, odvahy, naděje a především lásky.

Když malá Skye udělá hvězdu před tím cizím klukem a stáhne mu kalhoty, ještě vůbec netuší, že právě potkala svého nejlepšího přítele. Nicholase, který do malebného Cornwallu přijel s labilní matkou a přísnou tetou, svobodomysná Skye fascinuje, stejně jako její bohémská matka, která ho učí létat. Když je mladíkovi patnáct let, musí se spolu rozloučit, protože Nicholas odjížídí do New Yorku, aby převzal rodinné dědictví. Setkávají se po až po letech, v době, kdy Evropu drtí válka. Oba pracují pro anglické letectvo, Nicholas je navíc zasnoubený s nádhernou Margaux a ke Skye se nechová zrovna zdvořile…

Módní restaurátorka Kat Jourdanová má starostí víc než dost. Sama se stará o dvě malé dcerky a bojuje s exmanželem, který jen nerad vidí, že se Kat snaží realizovat v práci. Jednou Kat najde v babiččině domě v Cornwallu skříň plnou šatů od Diora. Babička Margaux se k vysvětlování moc nemá, a tak restaurátorka pátrá spolu s novinářem, který potřebuje informace o Margauxině životě do své knihy. A zjistí se, že Margaux Jourdanové byly dvě…

Autorka Natasha Lesterová se stejně jako v předchozí knize Pařížská švadlena i tady vrací do období druhé světové války a mistrně ji propojuje se světem módy. Sledujeme životní cestu svéhlavičky Skye, pro niž je létání celoživotní vášní. Za války pracuje jako pilotka, ale vzhledem k tomu, že je žena, a ty se ve válce příliš vážně nebraly, dotýká se příběh taky emancipace a pracovní nerovnoprávnosti mezi muži a ženami.

Obě linie jsou důmyslně propletené, střídají se po kapitolách, které končí, jak už to u dobrých knížek bývá, v tom nejnapínavějším místě, takže otáčíte stránky a hltáte je jednu za druhou. V knize se setkáte nejen s postavami, jež vznikly v hlavě australské spisovatelky, ale také se skutečnými osobami, jako jsou sourozenci Diorovi – o těch se můžete dočíst v knize Návrhář, Vera Atkinsová, agentka SOE (britské Oddělení pro zvláštní operace), která byla také předobrazem statečných špiónek v románu Zapomenuté dívky z Paříže. Pokud vás téma žen v RAF za druhé světové války zajímá, další knihou, jež doplní střípky informací, je kniha Sorayi Laneové Holky od spitfirů.

Skříň plná Diora je dojemným příběhem o odvaze, lásce a tajemstvích. Obsahuje poměrně nečitelnou zápletku s postavami, která už tak nesmírně čtivému textu dodává grády. Potěší milovníky spletitých společenských románů.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, knížku si můžete koupit na eshopu nakladatelského domu Grada.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: