Vypůjčený život

Kdysi spolu chodily na univerzitu, poté se jejich cesty rozešly, aby se po třiceti letech znovu spojily. Olivie a Lena, dvě ženy, které jsou nuceny po padesátce hledat nový smysl života. Když se náhodně potkávají na letišti, slovo dá slovo a ony si na měsíc vymění své domovy. Upjatá Lena zůstává v Charlestonu v elegantním Oliviině bytě, zatímco ta odjíždí na odlehlou chatu ve Virginii, kterou Lena kdysi zdědila. Co se během měsíce stane? Změní se životy obou zralých žen, pomůže jim výměna v tom, aby si uvědomily, co hledají a chtějí?

Vypůjčený život je dalším romanticky laděným příběhem z oblíbené edice 7lásky, kterou vydává nakladatelství Metafora. Tentokrát necílí na čtenářky mladší generace, ale na dámy, které již mají nějaké životní zkušenosti. Hrdinkám je totiž přes padesát, mají odrostlé děti a trable s manželi. Nejsou to mladé dívky, jež by se bezhlavě vrhaly do dobrodružství. Ale i ony mají svá tajemství a trápení, která si musí vyřešit. Nesmělá Lena rozkvétá v rušném Charlestonu, který podněcuje její odvahu, aby udělala zásadní životní změnu. Totéž pociťuje i energická Olivie, jež najde klid v poklidném prostředí malého virginského městečka. A co muži, mají v jejich světě ještě místo? Nechte se překvapit, řeknu jen, že kromě dvou vypravěčských hlasů v podobě Olivie a Leny, jejichž pohled je zprostřekován er-formou, taktéž promlouvá i Alastair, Lenin nejlepší kamarád už od dětských let a teď nově soused Olivie.

Tato typická letní „sedmiláska“ je příjemným počinem, který je sice primárně zaměřen na zralejší publikum, ale bát se ho nemusí ani mladší čtenářky, třeba v něm najdou inspiraci a návod, jak žít, kdyby náhodou musely někdy svůj dosavadní život restartovat a překopat od základů.

S oběma hrdinkami zažijete chvilky veselé, hořké i kyselé. Ale život už takový je, znáte to, když vám dá citrony, tak z nich uděláte limonádu, že. Stejným heslem se po výměně začnou řídit taky Olivie a Lena. Možná bude děj chvílemi působit lehce motivačně, ke konci až příliš idylicky, kdy ženy do cesty dostanou spoustu náhod, ale ruku na srdce, víme, přeci, co máme před sebou, takže dobré věci předpokládáme automaticky.

Lena i Olivie se díky výměně dostávají do atraktivních prostředí – jak Charleston se všemi typickými aspekty, tak i poklidný virginský venkov mají něco do sebe. Ashley Farleyové se podařilo vystihnout kontrasty mezi oběma lokacemi a vyzdvihnout jejich silná místa. Během čtení jsem měla chuť podívat se do obou destinací, užít si živočišný Charleston se všemi jeho chutěmi a vůněmi, stejně tak zakotvit v útulné chatě, zachumlat se pod deku, pít horký čaj, číst knížku a vnímat praskot polen v krbu.

Jedná se o lehké odpočinkové čtení, které oplývá příjemnou atmosférou, přestože někdy na obě hrdinky padá všechno, co může. Autorka v něm poukazuje na to, že nikdy není pozdě začít znovu, jít dál a vyšlapat si novou životní cestu.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, knížku si můžete koupit na eshopu nakladatelského domu Grada.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s