Design a site like this with WordPress.com
Začít

Za soumraku

Stephen King je tady zas a znovu, tentokrát s povídkovou knihou Za soumraku. Už dřív mě přesvědčil, že umí psát jak sáhodlouhé romány, tak i kratší literární útvary, v nichž musí udělat jedno jediné – ubrat ze svého popisného stylu a nasadit údernější tempo – a to mu opravdu jde. Samozřejmě, jak už to bývá, ne všemi povídkami se mi stoprocentně trefil do noty, některé mi doslova učarovaly, jiné jsem „jen“ přečetla, v každém případě mi většina z nich utkvěla v paměti a budu si je pamatovat.

U této sbírky stojí za to také úvod. Stephen King je znám svými propracovanými úvody ke knihám. Já je doporučuji nepřecházet, ale pečlivě pročíst. Dozvíte se spoustu věcí navíc – jak povídky vznikaly, co dělá Mistrovi největší problém, že některé z nich jen tak tak dokončil… Prostě když už King nemůže všechny své fanoušky pozvat na kafe, tak si s nimi „popovídá“ aspoň takhle. 🙂 Vyzradí totiž vždycky i něco ze svého rodinného života, takže máte pocit, že jste mu blíž.

V knížce najdeme celkem třináct povídek, které spojuje jedno – hrdinům se obrátí život vzhůru nohama a oni musí řešit situace, na které nikdy nebyli zvyklí, nebo nepředpokládali, že by se nich mohli dostat. V úvodní povídce Willa se postavy ocitnou ve stavu, který vůbec nečekali a nedokážou to pochopit. Tahle povídka je jednou z těch, které utkví v paměti. Trochu připomíná jeden film s Brucem Willisem – nechci spoilerovat a ochudit ty, kteří ji ještě nečetli o moment překvapení, takže nenapíšu který – prostě jsem během čtení zůstala docela paf. Utíkej, Káčo, utíkej je příběh, který má perfektní a všeříkající název, s hrdinkou poběžíte doslova o život a na scény, které by lépe nenapsal ani Chris Carter, nezapomenete. Po dočtení povídky Rotoped jsem si pečlivě prohlížela obrazy, co kdyby náhodou a u příběhu Věci, které po nich zůstaly se nechala i trochu dojmout.

Většina povídek je psaných tak, abyste nad nimi přemýšleli, zapojili fantazii a užili si atmosféru. A ta není přímo hororová, ale spíš vyvolává pocity mrazení. Stephen King dokáže čtenáře vtáhnout a zaujmout nejen popisy, které musí v povídkách trošku redukovat, ale hlavně tím, jak se svým postavám umí dostat do hlavy.

Povídkovou sbírku Za soumraku si Kingovi příznivci ujít zcela určitě nenechají, a ti, kteří se s Mistrovou tvorbou teprve seznamují, mají prostřednictvím kratších literárních útvarů možnost zjistit, jak jim Kingův uhrančivý styl psaní sedne.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, na jehož eshopu si titul můžete pořídit.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: