Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli 2

Nová publikace Michaely Učňové úspěšně navazuje na svou stejnojmennou předchůdkyni, která vyšla v edici České televize a čtenářům připomněla, jak můžeme žít v souladu s přírodou, využívat její dary a znovu se naučit všemu, co uměly naše babičky. Úspěšný je i stejnojmenný seriál a tak není divu, že autorka přichází s neméně zajímavým pokračováním.

Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli 2 pokračuje ve vyšlapané cestě a opět přináší mnoho zajímavých rad a postřehů týkajících se vaření a péče o domácnost a hospodářství. Že žádné nemáte? To vůbec nevadí, vsadím se, že spoustu rad využijete i v městských bytech a zároveň se necháte přenést do nedávné historie a připomenete si, jak naši předkové žili a dokázali využít toho, co jim příroda nabízí.

Publikace je rozdělena do šestnácti kapitol, kterým předchází předmluva a otázky pro moderátory televizní podoby „Babiček“ Terezu Hátleovou, Petra Pěknice a Simonu Berkovou. V jednotlivých kapitolách pak nahlédneme pod pokličku poctivého českého hospodářství. Zjistíme, že polévka je opravdu grunt a pár si jich připomeneme, třeba tradiční hrstkovou. Nebude chybět ani recept na svítek nebo drožďové knedlíčky. Pasáž nazvaná Čuník & šunka nás provede vším, co se vepřového masa týče. Chcete vědět, proč je šunka růžová? A usmažit si poctivý řízek nebo uvařit pořádný guláš? Není problém. Zelenina, Domácí lékař, Šikovné náhražky – to jsou další kapitoly, v nichž se to hemží dobrými radami a chutnými recepty, které připravovali naši předci.

Kniha je skvělá nejen po obsahové stránce, je radost ji číst, ale také prohlížet. Kvalitní barevné fotografie mají perfektní aranžmá korespondující se zaměřením publikace. Podílelo se na nich několik tvůrců, například Jakub Lojda, Klára Belicová, Iva Doleželová a spousta dalších. Kromě fotek publikace obsahuje také velmi povedené ilustrace Niké Papadopulosové.

Vůbec nevadí, pokud nesledujete stejnojmenný seriál České televize. Kniha je samostatná a nevadí ani, jestli jste ani neprolistovali předchozí stejnojmennou publikaci Michaely Učňové.

Průvodní texty jsou věcné, plné potřebných informací a také zajímavostí. Víte, co je to šmolc? Perga? Strdí? Autorka vás vezme na fascinující misi po tradičním českém hospodářství. Nakrmíte čuníka, blíže se seznámíte s krávami a dozvíte se, proč nevyhazovat staré nože po dědovi.

Kniha Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli 2 je zdrojem inspirace pro kuchařky, které chtějí vařit podle tradičních a osvědčených receptů české kuchyně, stejně tak potěší milovníky retro časů, kteří se prostřednictvím titulu mohou alespoň na chvíli vrátit do minulosti a připomenout si moudrost našich předků.

Za recenzní výtisk děkuji Knihcentrum.cz, na jehož eshopu je kniha ke koupi.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: