Design a site like this with WordPress.com
Začít

Dallas 63

22. 11. 1963. Den, kdy se Amerika otřásla v základech. Lee Harvey Oswald stiskl spoušť a zastřelil tehdejšího prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho. Stephen King se ve svém románu Dallas 63, který u nás poprvé vyšel v roce 2012 a letos se dočkal nového vydání, pustil do vlastního, poměrně svérázného zpracování oné osudové události. Než se začtete, můžete se sami sebe zeptat, nakolik a za jakou cenu byste byli ochotni změnit historii, pokud by to bylo ve vašich silách?

Učitel Jake Epping rovnýma nohama skočil, respektive vklouzl do minulosti a pokusil se běh dějin zvrátit. Ale ještě předtím se rozhodl, že se pokusí změnit tragický osud příbuzných svého žáka… Říkáte si, cože? Jak je to možné? Jake totiž občas zašel na pivko k Alovi, hospodskému, který tušil, že jeho dny jsou sečteny. A tak Jakea zasvětil do svého největšího tajemství, ukázal mu cestu do minulosti a vnuknul jednu, pro někoho možná až kacířskou myšlenku…

Tohle je King v podobě, kterou miluju. Obsáhlý, ne příliš krvavý, i když sugestivních násilných scén se dočkáte, až vám nebude dobře na duši, důraz je kladen především na detaily a atmosféru. Dýchne na vás nálada maloměsta v šedesátých letech se všemi propriertami, jež ji provázely, od dobových aut, přes nápoje, účesy a rozevláté sukně, po hudbu a ikonického JFK, jehož fenomén knihou prorůstá jako kořeny stromu.

Jake, neboli nově George Amberson je dalším z řady charismatických Kingových hrdinů, kterého je snadné si oblíbit. Je čestný, až to někdy bolí, je to prototyp klaďase, takže holky, které milují potížisty, mají smůlu.

Dallas 63 je jedním z nejlepších počinů Stephena Kinga, a ano, tvrdím to u jeho knih poměrně často. I když není hororově laděný, mrazí z něj. Autor nastiňuje poměrně zajímavý jev známý jako efekt motýlích křídel. Jde o to, že malá, zdánlivě nedůležitá věc může fatálně ovlivnit celkový běh věcí a událostí. Jakýkoliv Jakeův úkon v minulosti může ovlivnit budoucnost. Takže i snaha zabránit atentátu. Můžu říct, že právě tento jev mě zaujal nejvíc a pořád jsem o něm přemýšlela, autor to umocnil svou vizí, jak by svět vypadal, kdyby Kennedy vrahovo řádění přežil.

Jak už jsem nastínila výše, King je opět a zase velmi podrobný. Detailně popisuje i zdánlivě nepodstatné věci, kterých byste si sami nevšimli. Vše má svůj účel a smysl, díky těmto popisům je atmosféra intenzivnější a vy se ocitáte hlouběji v příběhu, jako byste se do minulosti propadli přímo s Jakem.

Pokud máte Kinga načteného, potěší vás propojení s jinými jeho knihami prostřednictvím města Derry a lehounké „ovanutí“ románem To.

Dallas 63 se řadí mezi tituly, které čtenáři nabízí čtení s přesahem. Není to příběh, který zhltnete na posezení, hlavní zápletka vás přinutí zamyslet se nad tím, jestli je správné zasahovat do chodu dějin, pokud by to bylo možné. Můžete se podobně jako Hamlet zeptat: „Měnit či nechat být?“

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knížku můžete koupit.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: