Neviditelná žena

Vy neznáte Virginii Hallovou? Vážně ne? No, přiznám se, já ji taky neznala. Vůbec jsem o této výjimečné ženě neměla absolutní ponětí, dokud jsem se s ní neseznámila prostřednictvím této knížky. A vám doporučuji to samé, zvláště obdivujete-li chytré a odvážné ženy, které se nebály měnit svět a riskovat své vlastní životy.

Sonia Purnellová sepsala biografii Virginie Hallové, ženy, která přiměla mocné, aby se jí báli. Agentka, špiónka, klíčová osoba britské rozvědky a francouzského odboje. Co všechno dokázala, aby napomohla k vítězství ve druhé světové válce?

Virginia Hallová se narodila v americkém Baltimore. Studovala jazyky a ekonomii a toužila pracovat v diplomatických službách. Její velký profesní sen bohužel zhatila autonehoda v roce 1932, při níž přišla o nohu. Paradoxně se jí podařilo dostat do Oddělení pro zvláštní operace u britské rozvědky. Organizovala špionážní akce ve Francii, její podobiznu gestapo vyvěšovalo všude možně, přesto se jí dlouhou dobu dařilo unikat. I když byla později odhalena, uprchla do Španělska a posléze vedla proti nacistům partyzánskou válku. A to všechno navzdory svému handicapu.

Neviditelná žena je sice biografickou publikací, čte se však téměř sama, stejně jako nejnapínavější thriller. Sledujeme Virginii jako mladou houževnatou dívku i odvážnou ženu bojující proti nacistům. Kniha není suchopárným výčtem dat a skutků, Sonia Purnellová nabízí fascinující pohled do nitra odboje a špionážních služeb. Nebudu lhát, když přiznám, že se mi místy tajil dech. To, co dokázala Virginie s jednou nohou, bych nezvládla ani se zástupem asistentů. Můžeme jen hluboce smeknout před odvahou a energií této chytré, šikovné a krásné ženy.

I když je v text v podstatě bez přímé řeči a dialogů, není nudný a suchopárný. Akce a napětí dýchají z každé věty. Autorka se soustředila také na věcnou část a nezapomněla na vysvětlivky a doplňující informace, které tak napomáhají pochopit souvislosti a podstatné věci vztahující se k tématu. Tentokrát nechybí ani fotografická příloha, máme tak příležitost poznat Virginii Hallovou trochu blíže a osobněji.

Neviditelná žena vzdává hold nejen statečné a krásné Virginii, která předčila mnoho svých mužských kolegů a dokázala, že ani fyzický nedostatek nemusí bránit v akční činnosti.

Virginiin příběh se odehrává z největší části během druhé světové války. Autorka tak prostřednictvím Virginie seznamuje čtenáře se životem ve válkou zmítané Francii, kdy valná část bojů zůstávala na tajném odboji.

Co bylo s Virginií dál? Přežila válku? I to se dočtete v této osobité biografii, kterou doporučuji. Nejenže se seznámíte se zajímavou ženou, ale proniknete také do hlubin odboje a špionáže.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, titul si můžete koupit na eshopu nakladatelského domu Grada.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s