Lunapark

Co si na nás tentokrát Stephen King připravil? Pouťové atrakce? Cukrovou vatu a vystřelenou papírovou růži? Uvidíte sami, pojďte se spolu s hlavním hrdinou Devinem Jonesem přenést do roku 1973 a prožít neobyčejný rok po boku světských.

Devinovi je právě dvacet jedna. Kvůli zlomenému srdci se rozhodl studia přerušit a nastoupit jako brigádník v zábavním parku na malém městě kdesi v Severní Karolíně. Mezi světskými se mu zalíbí a tak si původní letní brigádu prodlouží. Zlomené srdce se pomalu, ale jistě hojí, Devin si nachází kamarády, poznává život v kolotočářské komunitě, zachrání život dvěma lidem, spřátelí se s těžce nemocným chlapcem a jeho uzavřenou matkou; řekla bych, že na jednoho mladíka je toho poměrně dost. A to není všechno. Kromě toho, že se Devin naučí všechno kolem údržby kolotočů a získá si srdce i respekt svérázných světských, seznamuje se s děsivým příběhem, který se v zábavním parku stal. Před pár lety tam někdo v domě hrůzy zavraždil mladou dívku a její nešťastný duch se lunaparkem potuluje pořád…

No, já před Mistrem zase smekám pomyslný klobouček. Opět v mým očích stoupl na příčce „vnímavý spisovatel“ o další level. Lunapark není typická Kingovka. Příběh má sice mysteriózní nádech, měla jsem však pocit, že čtu jednu z „bachmanovek“. Je to velmi komorní, velmi nostalgická, a i přes detektivní námět příjemná retro záležitost. Devin je velký sympaťák, na svůj věk působí starším dojmem, oproti vrstevníkům je vyzrálý, moudrý, až máte někdy pocit, že je jako z jiné doby. Moc hezky byly v knížce vylíčené vzájemné vztahy mezi Devinem a všemi osobami, jejichž životní cesty se protnuly s Devinovou, ať už to byl jeho otec, nejlepší přátelé či kolegové cirkusáci.

Děj je vyprávěn retrospektivně stárnoucím Danem. Zařadit Lunapark žánrově není jednoduché, autor si totiž zahrál na alchymistu a namíchal zdánlivě neslučitelné žánry. To, co by u jiných působilo lacině a nesourodě, u něj funguje. Kapka duchařiny, trocha romantiky, přimíchat zločin, ochutit nádechem melancholie, přisypat nostalgii a velmi, velmi pozvolna vařit.

Lunapark se stává mou další srdcovkou. Líbilo se mi nahlédnutí do pouťového světa – no schválně, kdo si jako dítě užíval kolotoče a záviděl kolotočářům jejich zdánlivě bezstarostný kočovný život? Líbila se mi atmosféra a mollové ladění celého příběhu, Devin se právem řadí mezi mé oblíbené hrdiny.

Kingovův počin není tentokrát příliš obsáhlý, ale i na dvou stech stranách spisovatel vystavěl neotřelý příběh, který se zaryje pod kůži.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, knihu můžet koupit na eshopu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s