Design a site like this with WordPress.com
Začít

Lunapark

Co si na nás tentokrát Stephen King připravil? Pouťové atrakce? Cukrovou vatu a vystřelenou papírovou růži? Uvidíte sami, pojďte se spolu s hlavním hrdinou Devinem Jonesem přenést do roku 1973 a prožít neobyčejný rok po boku světských.

Devinovi je právě dvacet jedna. Kvůli zlomenému srdci se rozhodl studia přerušit a nastoupit jako brigádník v zábavním parku na malém městě kdesi v Severní Karolíně. Mezi světskými se mu zalíbí a tak si původní letní brigádu prodlouží. Zlomené srdce se pomalu, ale jistě hojí, Devin si nachází kamarády, poznává život v kolotočářské komunitě, zachrání život dvěma lidem, spřátelí se s těžce nemocným chlapcem a jeho uzavřenou matkou; řekla bych, že na jednoho mladíka je toho poměrně dost. A to není všechno. Kromě toho, že se Devin naučí všechno kolem údržby kolotočů a získá si srdce i respekt svérázných světských, seznamuje se s děsivým příběhem, který se v zábavním parku stal. Před pár lety tam někdo v domě hrůzy zavraždil mladou dívku a její nešťastný duch se lunaparkem potuluje pořád…

No, já před Mistrem zase smekám pomyslný klobouček. Opět v mým očích stoupl na příčce „vnímavý spisovatel“ o další level. Lunapark není typická Kingovka. Příběh má sice mysteriózní nádech, měla jsem však pocit, že čtu jednu z „bachmanovek“. Je to velmi komorní, velmi nostalgická, a i přes detektivní námět příjemná retro záležitost. Devin je velký sympaťák, na svůj věk působí starším dojmem, oproti vrstevníkům je vyzrálý, moudrý, až máte někdy pocit, že je jako z jiné doby. Moc hezky byly v knížce vylíčené vzájemné vztahy mezi Devinem a všemi osobami, jejichž životní cesty se protnuly s Devinovou, ať už to byl jeho otec, nejlepší přátelé či kolegové cirkusáci.

Děj je vyprávěn retrospektivně stárnoucím Danem. Zařadit Lunapark žánrově není jednoduché, autor si totiž zahrál na alchymistu a namíchal zdánlivě neslučitelné žánry. To, co by u jiných působilo lacině a nesourodě, u něj funguje. Kapka duchařiny, trocha romantiky, přimíchat zločin, ochutit nádechem melancholie, přisypat nostalgii a velmi, velmi pozvolna vařit.

Lunapark se stává mou další srdcovkou. Líbilo se mi nahlédnutí do pouťového světa – no schválně, kdo si jako dítě užíval kolotoče a záviděl kolotočářům jejich zdánlivě bezstarostný kočovný život? Líbila se mi atmosféra a mollové ladění celého příběhu, Devin se právem řadí mezi mé oblíbené hrdiny.

Kingovův počin není tentokrát příliš obsáhlý, ale i na dvou stech stranách spisovatel vystavěl neotřelý příběh, který se zaryje pod kůži.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, knihu můžet koupit na eshopu.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: