Terapeutka

Terapeutka Sara je vdaná za architekta Sigurda. Opravují starší dům po Sigurdově dědečkovi, Sara si otevřela soukromou praxi, její muž se vedle své práce snaží pokračovat i na rekonstrukci bydlení, která se vleče kvůli nedostatku práce. Oba jsou lehce nervózní, ale snaží se, aby jim problémy nepřerůstaly přes hlavu. Když si Sigurd vyrazí s kamarády na chatu, čeká Sara, že to bude jeden z těch typických mužských víkendů, který pomůže jejímu manželovi pročistit si hlavu a přijít na jiné myšlenky. Starosti si nedělá, Sigurd jí na záznamníku nechal vzkaz, že dobře dojel a všechno je v pořádku. Večer jí však zavolají jeho kamarádi, co se děje. Sigurd na chatu nedorazil a vůbec se neozývá. Saře se hroutí svět jako domeček z karet. Někdo lže, je to Sigurd? Co se stalo a co se děje teď? Rozbíhá se policejní pátrání po Sigurdovi a Sara zjišťuje, že je v jejím životě všechno úplně jinak, než si myslela.

Terapeutka norské autorky Helene Floodové je jejím debutem. Ihned si získal pozornost čtenářů i nominaci na cenu norských knikupců. Není divu, Helen Floodová působí jako psycholožka, takže dobře zná profesní prostředí, v němž se pohybuje hlavní hrdinka Sara a dokázala ho promítnout do děje jako stěžejní kulisu příběhu. Sledujeme ženinu praxi, práci s klienty, noříme se do soukromého života.

Před námi se neodvíjí pouze přítomnost, Sara se během vyšetřování vrací do minulosti a postupně skládá střípky, které dohromady tvoří poměrně zajímavou mozaiku života, a to nejen jejího. Policejní pátrání možná pravdu odhalí, ale za jakou cenu?

Tento román se svým zpracováním řadí spíš mezi komorně laděné příběhy. Tady nepotřebujete kvanta krve, ani vyšetřovatele, který má problém sám se sebou. Sařino chování a jednání je místy chaotické, takže nevíte, jestli jí můžete ve všem věřit. Než dojde k zcela zásadnímu rozuzlení celého příběhu, užijete si jízdu spíše pomalejšího rázu, Terapeutka neplyne rychle, není prvoplánově akční. Mnohým čtenářům se bude zdát rozvláčná se spoustou omáčky kolem, ale pokud si stejně jako já libujete v těchto pomalu plynoucích rodinných „přehrabovačkách“, kdy postupně na povrch vylézají různá tajemství a činy, na něž bychom třeba rádi i zapomněli, tak se vám bude líbit.

Z knížky se asi nestane mainstreamový kousek, protažený všemi médií, ale svou cílovou skupinu si určitě najde mezi těmi, kteří se rádi noří hlouběji do mysli hrdinů a rozplétají zacuchané nitky psychologických příběhů.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Host, na jehož eshopu si titul můžete pořídit.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: