Design a site like this with WordPress.com
Začít

Dárek

Sebastian Fitzek je známý německý spisovatel, který se specializuje na psychothrillery. A umí to sakra dobře. Kdysi jsem od něj četla knihy Sběratel očí a Lovec očí, které byly poměrně dost psycho. Takže jsem byla ráda, když jsem dostala nabídku nakladatelství Anag, jestli nechci recenzovat autorovu novinku nazvanou Dárek.

Název knížky slibný, obálka nádherná a jemná, kdo ví, co nás čeká uvnitř? Hlavním hrdinou je analfabet Milan, který svůj handicap tají před svou přítelkyní i zaměstnavatelem. Jednoho dne stojí na semaforu a čeká, aby mohl přejít, když vedle něj zastaví auto. Milan si všimne holčičky na zadním sedadlem, která v rukou svírá ceduli s prosbou o pomoc. To Milan samozřejmě přesně neví, když to nemůže přečíst, zarazí ho dívenčin zoufalý výraz. Milan si nedokáže zapamatovat ani SPZ auta, ale to mu nebrání v tom, aby po podivné pasažérce začal pátrat, protože cítí, že by jí měl pomoci. To, co svou akcí rozpoutá, je doslova a do písmene peklo. S přítelkyní Androu, která mu pomáhá, zažívají jeden šílený zvrat za druhým, vypadá to, že celá věc byla pečlivě naplánovaná a připravena přímo pro Milana. Ale proč? Odpovědi jsou skryty hluboko v minulosti…

Přiznávám na férovku, měla jsem zpočátku problém začíst se a dostat se pořádně do příběhu, k začátku jsem se vracela asi dvakrát. Jakmile jsem se ale jednou ponořila, nebylo úniku. Sebastian Fitzek vystavěl téměř neuvěřitelnou, přímo filmovou zápletku, promyšlenou do posledního detailu. Tohle byl opravdu fičák, něco podobného jsem už dlouho nečetla. Infarktový, plné šílených situací, ani ve snu by vás nenapadlo,že jde něco takového vymyslet. Autor mi připomínal nějakého šíleného mechanika s brašnou trubek a těsnění – nejprve bylo v knize všeho moc najednou, ale pak se to začalo oddělovat a spojovat, to vše ve zběsilém tempu, kterému nahrávaly krátké kapitoly, takže to všechno mělo spád a švih.

Děj je líčen z pohledu hned několika osob, včetně hlavního hrdiny Milana, a tyto různé prostřihy přibližují hlavní zápletku ze všech možných úhlů, pokaždé vše vidíte jinak, získáváte další a další šokující informace. Zajímavým a neotřelým prvkem bylo využití analfabetismu jako problému hlavního hrdiny. Řekli byste, že Milana bude jeho handicap výrazně omezovat jak v pracovním, tak i soukromém životě, ale budete žasnout, jak fikaně dokázal z choulostivých situací vybruslit.

Zběsilá jízda fičí až do závěrečného vyústění, které… A dost už, Dárek je natolik propracovaný, že si zaslouží, abyste si Milanův příběh rozpletli pěkně sami. Stojí to za to.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Anag, kde si můžete knížku koupit.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: