Design a site like this with WordPress.com
Začít

Nová životní kapitola Amy B.

Knihovnice Amy Bylerová sama vychovává dvě pubertální děti. Manžel před třemi lety odjel na služební cestu, odkud se nevrátil, protože se rozhodl hledat sebe sama. Amy nechal samotnou ve velkém domě, na kterém bylo ještě hodně práce. Připočtětě k tomu hypotéku, Amyin malý plat, a především zmatené děti, které absolutně nechápaly situaci, a hned pochopíte, že se Amy trochu naštve, když se ztracený muž jen tak z ničeho nic znovu objeví a chce dětem vynahradit ztracené chvíle. Ale unavená knihovnice, která až dosud nesla sama na bedrech starost o všechno, si potřebuje odpočinout a trochu orazit. V New Yorku se koná týdenní konference knihovníků, na které by Amy mohla načerpat nové informace a inspiraci pro svou práci. Ale hlavně, jak doufají její nejlepší kamarádky, trochu si užít krás velkoměsta. Nechává tedy chod rodiny na otci dětí a za pomocí kamarádek, které jí pomohly výlet naplánovat, míří vstříc hezkým chvilkám. Pořád je myšlenkami u svých dětí a trne, jestli je doma všechno v pořádku a jestli není špatnou matkou, když od nich odjela pryč.

Na konferenci potká sexy knihovníka Daniela, zúčastní se pár rande naslepo a dostane perfektní nápad, který může zúročit ve své práci. No nezní to skvěle? Jenže Amy končí volno a musí se vrátit domů. Jak se jí podaří skloubit nový život s tím starým, jde to? Než si to stačí srovnat v hlavě, celou rodinu zasáhne vážná událost a obrátí vše vzhůru nohama.

Nová životní kapitola Amy B. je příjemnou (nejen) letní oddechovou záležitostí. To můžu potvrdit, četla jsem ji teď v zimě a užila si ji úplně stejně, jako bych si ji před pár měsíci vzala na pláž. Příběh má romantickou zápletku (ano, dominuje v ní výše zmíněný sexy knihovník), ale zároveň se dotýká i vážnějších témat, jako rodičovství a partnerské vztahy. Na Amyině případu poznáváme nelehkou roli matky samoživitelky, která se musí doslova ohánět, aby zabezpečila své děti a zajistila jim to, oč je otec svým lehkomyslným chováním připravil.

Do této hlavní dějové linie je zakomponován deník Cori, Amyiny pubertální dcery. Měla za úkol vést si čtenářský deník a zapisovat do něj dojmy z knih, které jí doporučila matka. Jenže Cori moc nečte, a tak se zápisky stávají spíše osobnější výpovědí citlivé teenagerky. A přiznám se, zpočátku mi svými názory lezla na nervy, než se to zlomilo a já jí začala trochu rozumět. Cori je totiž stejná jako většina dívek jejího věku. Byť chce své matce být oporou a trochu ji „nakopnout“, aby vylezla ze své ulity, je jako slon v porcelánu a její postřehy působí občas jízlivě a jedovatě.

Jako knihovnice jsem se zaměřila na situace, v nichž Amy řešila svůj profesní život. Autorka nastiňuje pozici školních knihoven a jejich pracovníků, kteří, jak jsem s překvapením zjistila, děti dokonce vyučují.

Autorka napsala chytrý román s příměsí svěžího humoru. Je z něj znát láska k literatuře, knížky jsou součástí každé kapitoly. Amyiny zábavné i vážnější příhody zaujmou určitě milovníky oddechových romancí a snad se stanou inspirací jiným ženám, které se bojí vymanit z rodinných pout, které občas trošku škrtí. Nemusíme je hned sundávat, ale občas je povolit a mít čas jen pro sebe, to není na škodu.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, knihu můžete koupit na eshopu.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: