
Jiří Trávníček je známý jako autor knih pojednávajících o čtenářství. Před pár lety jsem si užila jeho počin Česká čtenářská republika, teď je na řadě Kulturní vetřelec nesoucí podtitul Dějiny čtení – kalendárium.
V dějinách lidstva je čtení bráno jako kulturní vetřelec. Valnou část tohoto období jsme strávili mimo čtení, jak se praví v anotaci. Dokonce se věřilo, že bychom se čtení mohli zbavit, například se vrátit k formě vyprávění nebo přejít ke kultuře vizuální. Naštěstí se tak nestalo, a určitě nikdy ani nestane. Tak se podívejme na písmo a čtení v dějinách lidstva zasazené do tohoto neobyčejného kalendária.

Publikace se jmenuje Kulturní vetřelec právě proto, že čtení k lidstvu proniklo až na poslední chvíli, a kdybychom dějiny přetavili do kalendária, stalo by se tak až koncem prosince, konkrétně písmo by se dostavilo 20. 12.
O čtení se v kalendáriu dozvíte poměrně dost informací, které Jiří Trávníček podává vtipnou a hlavně srozumitelnou formou. Věděli jste, že mozek nemá pro čtení žádné místo a osvojil si ho jen díky pružnosti a schopnosti adaptovat se na vnější vlivy a podněty?

Kalendárium je rozděleno do šesti celků od starověku až po současnost (konec 20. a 21. století). Každé století obsahuje zásadní události, jež čtenářství ovlivnily a formovaly. Z těch méně známých je to například fakt, že v roce 39 před n. l. římský voják, politik a básník Gaius Asinius Pollio vybudoval v Římě první veřejnou knihovnu. V roce 1725 byla zřízena první veřejná knihovna v Anglii, ale její založení se setkalo s odporem vzdělanců a církevních kruhů. Ve 20. letech 20. století vznikl v Anglii první nápad na vytvoření audioknihy, které se zpočátku říkalo „talking book“ /mluvící kniha/. Takovými zajímavými informacemi je kalendárium doslova nabušeno, takže doporučuji dávkovat si ho pěkně po částech. A je to už na vás, zda půjdete pěkně chronologicky, jak šel čas, nebo si budete listovat a vybírat si to, co vás zajímá.
Součástí jsou i tematické fotografie, a věřte, je na co koukat. Najdete mezi nimi snímky tiskařských strojů, fotky čtenářů z různých historických období, nebo nostalgické připomínky dob minulých, fronty před knihkupectvím z roku 1989, válečné snímky i reprodukce obrazů a kreseb se čtenářskou tematikou. Nechybí ani rejstřík a seznam literatury a vyobrazených děl.
Kulturní vetřelec je moderně pojatý sumář všeho, co souvisí se čtenářstvím. Výrazná obálka v razivě růžové barvě /stejná barva je použita i v kalendáriu, kde dokonale souzní se střízlivou černou/ dělá publikaci moderní a trendy, tak aby zaujala i dnešní mladé zájemce o svět literatry. Zcela určitě by neměl uniknout žádnému milovníkovi čtení, který by rád rozšířil své povědomí o čtenářství a jeho historii. Publikaci ocení učitelé a knihovníci, kteří z ní mohou čerpat data a informace při výuce či besedách. Už teď přemýšlím, jak ji ve své knihovnické práci využiju.
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Host, kde si publikaci můžete pořídit.