Země skrytých úsměvů

Když mě spisovatelka Markéta Hejkalová oslovila s nabídkou recenzního ebooku sbírky povídek, které jsou spjaty s Knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě, ať už tematicky nebo autorsky, neváhala jsem. A to nejen kvůli zvučným jménům, ale hlavně proto, že jsem si povídky v poslední době docela oblíbila. Mají několik skvělých vlastností. Můžete je číst na přeskáčku, vybírat si podle nálady nebo daného spisovatele, jehož máte v oblibě a nemůžete se jeho kousku dočkat.

A jaké jsou povídky v knize Země skrytých úsměvů? Parádní. Parádní. Hned první od Bianky Bellové mě dohnala k slzám. Těm od smíchu.  Povídka Pro otce byla správně tragikomická, úplně jsem si ji dokázala představit jako zpracovaný bakalářský příběh. Další, od Petra Bobka, Vzpomínka, zahrála na retro notu a připomněla doby, kdy se lidé báli i jen nadechnout, aby neskončili v hledáčku StB. Vážným tématem se zabývá Jiří Padevět, situační, lehce hořký humor přináší Markéta Hejkalová, pobaví vás Petra Dvořáková, překvapí Alena Mornštajnová. Pro mě bylo moc milé knižní setkání s Jiřím Grygarem, jehož si naše generace pamatuje z kultovního pořadu Okna vesmíru dokořán.

Těch jmen je spousta, stejně jako povídek. Třicet. Třicet různých stylů, třicet různých prostředí, třicet různých zážitků, které dohromady tvoří jeden vymazlený celek a já jej doporučuji všem, kteří mají povídky rádi a chtějí mít pohromadě současné české autory a přiblížit si jejich tvorbu. Před vámi je třicet luxusních bonbónů, tak si s klidem a bez výčitek tuhle skvělou bonboniéru otevřete, určitě si vyberete svůj oblíbený.

Děkuji nakladatelství Hejkal za recenzní e-book, na jehož eshopu si můžete titul pořídit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s