Rose Madder

Rosie žije už čtrnáct let v manželství s policistou Normanem. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby… kdyby Norman nebyl sadista a psychopat. Čtrnáct let dobře mířených ran, modřin a strachu, co je zase špatně, vždyť dům je uklizený, večeře teplá, pivo vychlazené. Rosie nikdy neví, jak její den dopadne, jestli půjde spát normálně nebo se šrámy na těle i duši. Jednoho dne ale pohár její neskonalé trpělivost přeteče a Rosie se rozhodne k radikálnímu řezu. Od svého manžela odchází. Vybere si místo vzdálené stovky kilometrů, aby začala znovu. Nové jméno, nová práce, nový byt a v něm obraz, který… Tak to si už přečtěte sami a připravte se na poměrně divokou jízdu.

Nakladatelství Beta úspěšně pokračuje v reedici knih Stephena Kinga. Rose Madder je jednou z těch, které se díky námětu zapamatujete, o tom vás spisovatel přesvědčí hned na začátku. Scény domácího násilí jsou drsné a syrové, vnímáte každou ránu na Rosiině těle, každou kapku krve. Celkově je román hodně sugestivní a díky barvitým popisům s důrazem na detaily se před vámi odvíjí jako film.

Domácí násilí je bohužel stále aktuální téma. King v Rose Madder předkládá portrét ženy, které se podaří z područí sadistického manžela unikout, sledujeme její proměnu v sebevědomou osobu. Rosie si určitě oblíbíte. Sice jí trvalo roky než se odhodlala ke změně, ale o to víc se pak dere do popředí její houževnatost a odvaha.

Rose Madder je román, který se prvoplánově tváří jako psychologický. Ale nebyl by to Stephen King, aby to bylo jen tak. Díky tajemnému obrazu, který si Rosie pořídila, nahlédnete do jiného světa, stejně jako Alenka za zrcadlem. Ano, příběh zavání žánrem fantasy, ale to vůbec není problém, realita se snovým světem k sobě ladí a ke spisovateli to prostě patří.

V tomto díle se Kingovi podařilo reálně, v podstatě až děsivě vystihnout povahu psychopata. Psychopata s velkým P, protože to, co v postavě Normana Danielse čtenářům servíruje, je masakrální sonda do duše šílence. Pokud čtete Chrise Cartera, víte, co mám na mysli. Rosiin manžel je prototypem brutálního člověka, psychicky narušeného, pro něhož neexistuje ne a pomsta je hnacím motorem. Máte-li dobrou představivost, u některých scén si budete přát, abyste měli spíše zatmění, tak věrohodně jsou napsány.

I když se u větší části čtenářů Rose Madder řadí spíš mezi průměrná Kingova díla, mně se docela vryla pod kůži, a i přes fakt, že se nese v duchu fantasy a lehce se dotýká i hororového žánru, ji řadím mezi výborné psychologické romány. Určitě by si ji měly přečíst ženy, jichž se tématika domácího násilí nějakým způsobem dotýká.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si Rose Madder můžete pořídit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s