Design a site like this with WordPress.com
Začít

Skleněný oceán

Skleněný oceán je název románu, v němž své spisovatelské umění spojily tři autorky: Beatriz Williams, Lauren Willig a Karen White. Podařilo se třem „dvojitým véčkům“ zůstat na jedné vlně, neroztříštit se ve víru písmenek a dopřát čtenářům ucelený děj? Můžu vám rovnou říct, že podařilo. Tyto tři spisovatelky napsaly román, v němž najdete všechno, co má správný příběh mít.

Děj se odehrává ve dvou časových obdobích a má tři vypravěčky. První z nich, spisovatelka Sarah, nás zavede do současného New Yorku. Píše se rok 2013. Sarah před pár lety vyšla úspěšná kniha Malé brambory. Teď už její sláva opadla a mladá žena potřebuje námět na další dílo, aby získala peníze na živobytí a mohla nemocné matce zaplatit pobyt v ústavu. Když najde lodní kufr svého pradědečka Patricka, stewarda na lodi Lusitania, jež vyplula v roce 1915, zjistí, že obsahuje něco cenného, co by jí mohlo přihrát atraktivní příběh. Okamžitě se vydává do Londýna, aby získala další informace.

Druhá linie se odehrává v dubnu 1915 na Lusitanii. Na lodi cestuje Caroline, manželka úspěšného podnikatele. On však na ni nemá čas a věnuje se svým obchodům. Frustrovaná Caroline roli bohaté paničky nesnáší a tak většinu času tráví s dávným přítelem Robertem. Jako vnímavá pozorovatelka zjistí, že na lodi se odehrává něco podivného, co má souvislost s válečným děním.

Na palubě je také Tess, dívka pocházející z chudých poměrů. Narodila se v rodině, v níž podvod a lež byli synonymem pro přežití. Tess byla odmalička mrštná a šikovná zlodějka a úspěšná padělatelka uměleckých děl. Čím je starší, tím víc si uvědomuje, že to, co dělá, je nejen špatné, ale také nebezpečné. Loupež na Lusitanii má být jejím posledním kouskem, plánuje, že se poté v Anglii provdá a povede normální život. Také ona se seznámí s Robertem a zahoří k němu vášnivou láskou, která však není opětována. I Tess tuší, že se na lodi děje něco nekalého a neustále se Robertovi plete do cesty.

Tři osudy, tři životy, láska, vášeň, válka. Autorky vyšly ze skutečné události, kdy byla 7. 5. 1915 po pouhém týdnu plavby loď Lusitania bombardována německým torpédem. Rozvinuly zápletku, která je akční, nenudí a voní špionáží. Zároveň namíchaly koktejl lásky a vášně, ale ingredience dávkovaly tak, že příběh nepadá do vod přeslazené červené knihovny, a romantiky je v něm tak akorát.

Zároveň se jim podařilo nastínit, jak vypadal život na palubě, kdy se lidé přepravovali z jednoho kontinentu na druhý dlouhé týdny, takže loď jim byla jakýmsi náhradním domovem i místem k zábavě. Poznáte, jak to chodí v jednotlivých třídách, že bohatí měli jiná privilegia než chudí cestující. Pokud znáte film Titanic, určitě si ho v lecčems připomenete.

Historická část je atraktivnější, odehrává se během první světové války, dává nahlédnout do světa špionáže i milostných vztahů. Pozadu však nezůstává ani Sařina linie, v níž není nouze o vtipné okamžiky a temperamentní dialogy mezi hrdiny.
Autorky rafinovaně propletly osudy všech tří žen, tápajících v milostných vztazích, připravily spoustu zápletek, kolikrát netušíte, jak se vyvinou. Dramaticky působí okamžiky po ztroskotání, kdy bylo jedno, zda jste pluli první či druhou třídou, smrt bez milosti kosila vše.

Zajímavě působilo, jak si spisovatelky pohrály s jednotlivými kapitolami. Tam, kde končila jedna, v podobném duchu začínala druhá, takže nemáte pocit, že se ztratíte, ať už jste na Lusitanii, nebo v současné Anglii, vše je plynule provázáno.

Skleněný oceán je tím typem románu, který zaujme širší čtenářské publikum, každý si v něm najdou to své. Muži se nemusí bát, že romantická linka by byla jako přeslazený karamel, ženy mohou zůstat bez obav – válečné téma je nakousnuto zlehka, o to víc zajímavěji.

Určitě si příběh nenechte ujít, tři autorky se v něm skvěle sehrály a servírují román, který má všechno – dramatickou zápletku, napětí, tajemství, humor i lásku.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Jota, na jehož eshopu si Skleněný oceán můžete koupit.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

2 komentáře: „Skleněný oceán“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: