Až to budeš číst

Když se Iris Maseyová ve třiatřiceti letech dozví, že jí rakovina sebrala zbytek života, takže za půl roku už tady nebude, rozhodne se své pocity ventilovat prostřednictvím blogu, na kterém se svěřuje se svými pocity a úvahami o životě i smrti. Přála si, aby po ní něco zůstalo. Vysněné pekařství už nikdy neotevře, ale chtěla by, aby po její smrti blogové zápisky vydal její šéf Smith knižně. S tím nesouhlasí Irisina sestra Jade, a ještě ke všemu se do všeho až příliš horlivě motá i nový stážista Carl, jehož Smith po Irisině smrti najal.

Mary Adkinsonová si pro svůj debut vybrala formu vyprávění, která se neobjevuje příliš často, ale takto formovanému dílu dodá na atraktivitě – je psán v dopisech, mailech a sms. Díky tomu nejsou hrdinové líčeni polopaticky a do detailů, jejich charakterové vlastnosti si vyvodíte na základě korespondence, kterou mezi sebou vedou. A vězte, že to bude hodně zajímavé. Taky vám poleze na nervy až příliš horlivý Carl? Mně tedy hodně, ale bez něj by to nebylo ono. Každá postava vybočující z tradičního povahového spektra oživuje příběh a dodává mu jiný rozměr. Iris je navíc zajímavá tím, že se s ní seznamujeme až po její smrti.

Román Až to budeš číst by mohl být jakousi pochmurnou sondou do života umírající ženy a jejich truchlících blízkých, ale tak tomu vůbec není. Korespondence mezi Smithem, Jade a Carlem je všechno, jen ne ponurá. Smutek z ní vyzařuje, a bylo by chybou, kdyby to bylo naopak, ale zároveň je celý koncept (nejde o souvislý děj, ale o shluk různých příhod, momentů, vzpomínek a okamžiků) prodchnut humorem a dávkou ironie i sarkasmu. Irisin blog je sice fiktivní, vytvořen autorkou pro účely příběhu, ale působí velmi autenticky, nechybí mu ani mnohdy pichlavé komentáře, stejně jako to bývá u skutečných blogových příspěvků.

Považuji tuto knížku za jednu z nejlepších, které se mi během tohoto roku dostaly do rukou. Dojemná, nádherná, plná sarkastického humoru, prostě stejná, jako je život sám.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, na jehož eshopu si můžete knihu koupit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s