Design a site like this with WordPress.com
Začít

Puls

Hola, hola, Stephen King volá! Ale víte co, nezvedejte ten zatracený telefon! Proč? Uvidíte sami, tahle kniha, byť od prvního českého vydání v překladu mé oblíbené Lindy Bartoškové uplynulo úctyhodných čtrnáct let, neztrácí nic ze své aktuálnosti a čtivosti. Je tady Puls.

Vypadá to na den, úplně stejný, jako kterýkoli jiný. Je 1. října, lidé se rodí, umírají, žijí. Výtvarník Clayton Riddel zrovna přemýšlí nad svou situací. Podařilo se mu uzavřít smlouvu s vydavatelstvím komiksů, takže může konečně dokázat manželce, že je schopen zabezpečit rodinu. Doufá, že se mu podaří obnovit narušený vztah, už kvůli synovi, který je pro něj vším. Claytonovo přemítání se odehrává ve frontě na zmrzlinu. Spolu s ním si ji chtějí dát elegantní dáma, stejně jako dvě bezstarostné teenagerky. Stane se však cosi divného. Apokalypsa. Konec světa. A stačí k tomu je jedno, použít mobilní telefon.

Puls se mi do rukou dostává podruhé, a já jsem byla hlavně zvědavá na to, jak na mě bude s odstupem času působit. V době, kdy jsem ho četla poprvé, jsem mobilní telefon sice měla, ale nepoužívala jsem ho v takovém rozsahu jako dnes, kdy z něj nejen volám a píšu SMS, ale především mi slouží k zábavě a jako online kancelář :-). Můžu říct, že lehce nepříjemný pocit mě provázel i současné době při představě, že můj telefon (stejně jako přístroj lidí v mém okolí) může způsobit katastrofu a šílenství. Nápad, že by právě z této relativně nenápadné věcičky mohlo vzejít zlo, je perfektní.

Stephen King opět dokazuje, že ví, O ČEM píše, stejně jako to, že ví, JAK o tom psát. Je vemlouvavý a dokáže navodit atmosféru a pocit napětí a jistého neklidu, zvlášť, když si uvědomíte, že mobil má dnes k ruce přišitý skoro každý bez rozdílu věku. Opět vás nechává sympatizovat s hlavními hrdiny, aby vám některé z nich v průběhu děje vzal, aniž byste to tušili (a chtěli). Autor dal dohromady lidi, kteří by se za jiných okolností asi nespřátelili, díky Pulsu mezi nimi vzniká těsné pouto a vy jim prostě musíte fandit.

Puls je akční od prvních stran, než se stačíte rozkoukat, už kolem vás procházejí zombíci zničení Pulsem, Clayton a jeho přátelé absolvují road trip, po kterém netoužili ani ve snu, a vy přemýšlíte, jestli telefon ležící vedle vás máte vzít do rukou nebo ne. Je to prostě King. Vyděsí, znejistí, naštve, především ale potěší.

I když se Puls pro mnohé čtenáře asi nestane nejlepší kingovkou a ti budou autorovi vytýkat opět a znovu jistou rozvláčnost, ukecanost a odbočování všemi možnými směry, díky námětu se zařadí mezi ty nejzajímavější, jejichž smysl je i v něčem jiném než v neustálých akcích a napětí. Přinutí trochu přemýšlet o tom, co nám přinášejí moderní technologie.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, na jehož eshopu si knížku můžete zakoupit.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: