Svědectví modrých koní

Londýn, rok 2010. Elle a Tobymu zemřela matka. Mladá žena se probírá pozůstalostí, knihami, starými fotkami a deníky. A je to právěj jedna z fotek, která spouští stavidla vzpomínek. Ellla chce zjistit, co se stalo, když se v roce 1987 její rodina pokusila o útěk z NDR, který nedopadl dobře. Matka skončila ve vězení, kolem otce je plno nejasných otázek, stejně jako okolo nejmladšího bratříčka Heika, kterého už potom nikdy neviděli…

Sophie Hardachová sice napsala fiktivní román, ale historické pozadí je naprosto reálné. To, co potkalo rodinu Elly a Tobyho, se stalo v mnoha domácnostech tehdejšího východního bloku. Sledujeme intelektuálně založené manžele Valentinovy, bohémy, pro něž je přizpůsobení komunistické diktatuře nemyslitelné. Vzpoura režimu je však vykoupena draho.

V ději se střídají dvě časové linie. Současná se odehrává v Londýně a Berlíně, stěžejní postavou je Ella a také Aaron, stážista v berlínském archivu, kde zpracovává dobové dokumenty, které vedla Stasi, tajná služba tehdejší NDR. Při práci se setkává s Ellou pátrající po zmizelém bratrovi. Její případ ho zaujme natolik, že se pokusí rozluštit jeho záhadu, i když to není zcela v jeho kompetenci.

V druhé se vracíme do roku 1987. Očima tehdy malé Elly sledujeme život ve Východním Berlíně. Valentinovi bydlí poblíž Berlínské zdi a to, co děje za ní, je těžce zapovězeno. Ella popisuje běžný chod rodiny, z jejího pohledu máme jako na dlani vztah rodičů, který není příliš šťastný. O dívenku a její brášky se stará především babička, zatímco rodiče jsou příliš zaujatí svými životy a politickými názory.

Autorka se dokázala vcítit do malé holčičky, která je chytrá a velmi bystrá, zachytí spoustu věcí, jenž nejsou primárně určeny pro její uši, ale neumí je vzhledem ke svému věku vyhodnotit. O to víc je její pohled bezelstnější a hlavně přirozený. Dospělá Ella zůstává v jádru citlivou duší a sympatickou postavou celého příběhu.

Německá poválečná historie se v románech objevuje podstatně méně, ale vůbec to neznamená, že není zajímavá. Život za Berlínskou zdí nebyl lehký, jakékoli odchýlení od dobové diktatury bylo trestáno tvrdě, což zjistíme, když se s Ellou vydáme do bývalé věznice, kde byla zavřená její matka.

Svědectví modrých koní je knihou, která by vám neměla uniknout, pokud se zajímáte o poválečné dějiny Evropy, zajímá vás život za železnou oponou. Příběh je lehce nostalgický, nahořklý, nechybí mu empatie a citlivost, což je znát především u scén, kdy dospělá Ella pátrá po Heikovi. Sophie Hardachová napsala komorně laděný příběh z dob jen nedávno minulých, jejichž historie se týkala i nás.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, na jehož eshopu si titul můžete koupit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s