Doktor spánek

Pokud jste četli Osvícení, tak vás určitě dojímal syn hlavního hrdiny Danny, který strávil s rodiči několik měsíců v odlehlém horském hotelu. Mohlo by to být úžasné zimní dobrodružství malého kluka, kdyby tu nebylo Dannyho zvláštní nadání. Po letech se Stephen King ke svému dětskému hrdinovi vrátil v románu Doktor spánek.

Děj se odehrává čtyřicet let po kultovním Osvícení. Z Dannyho je Dan, jeho matka Wendy i nejlepší přítel a rádce Dick jsou po smrti. Dan se ocitl ve své největší noční můře – stal se z něj alkoholik stejně jako z jeho otce. Naštěstí se dokáže vzchopit a najít správný směr v životě. Navštěvuje Anonymní alkoholiky a pracuje v hospicu, kde jako „Doktor spánek“ doprovází umírající na jejich poslední cestě. Jeho už relativně poklidný život naruší nový element, dvanáctiletá Abra, která má stejné nadání jako on a zoufale potřebuje jeho pomoc. Dokáže Dan čelit Zlu?

Tak tedy, tohle byla pekelná jízda, přesně taková, jakou od Mistra milujeme. Trochu pomalejší rozjezd, jasně, musíme se dostat do děje a pochopit všechny souvislosti, které, jak jsme u Kinga zvyklí, odbočují všemi možnými směry. Jakmile jsem se do Danova světa dostala, a hlavně se oprostila od toho, že už není tím malým roztomilým klučíkem, ale dospělým chlapem, užila jsem si to. Líbilo se mi, že Dan není žádný prvoplánový kladný hrdina, má své démony, s nimiž se snaží bojovat. Oblíbila jsem si i Abru, tu si musíte zamilovat i v případě, že děti nijak nemusíte. Takhle si představuju správnou teenagerku.

Pokud jste Osvícení nečetli a bojíte se kvůli tomu tuto knihu otevřít, rovnou říkám, směle do toho. King vytvořil román, který se dá číst i samostatně. Narážky na hotel Overlook se objevují, ale jsou podány a vysvětleny tak, že jim porozumí i čtenář neznalý.

Příběh je rozdělen do několika částí, jedna z nich se zabývá tzv. Pravým rodem a seznamuje nás blíže s jeho členy, fungováním i životními zvyky. Tato sekvence začíná znenadání, na chvíli zpřetrhává Danovu linii, takže vytváří dojem, že začínáte číst něco úplně jiného, co do děje nepatří. Ale tak to není, Pravý rod je ono Zlo, kterému budou Dan s Abrou čelit, a King opět využil toho, co umí dokonale – podat čtenáři potřebné informace do nejmenších podrobností, takže nemáte pocit, že něčemu nerozumíte, nebo že vám něco podstatného uteklo. Propracovaná dokonalost do morku kostí.

Knize nechybí základní deviza dobrého románu – čtivost. Doktor spánek je úderný, svižný, části, v nichž Abra s Danem bojují s Pravým rodem mají správný akční náboj. Četla jsem ho v době, kdy jsem se kvůli aktuálním událostem /pro příští možné generace čtenářů je to pandemie koronaviru/ nemohla vůbec soustředit na četbu jako takovou, což se mi dosud ještě nikdy nestalo. Dan Torrance mě pokaždé, když jsem k němu od těchto událostí utekla, dostal ze splínu. A za to děkuji, pane Kingu.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, na jehož eshopu je možné knihu koupit.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: