
Fanny, Lisbeth, Rieke. Tři ženy, jeden rod, jeden módní salon v německém Frankfurtu. V průběhu bouřlivého dvacátého století sledujeme osudy postav, pro něž se móda stává osudem a životním posláním, jemuž jsou schopné obětovat vše.
Omamná dvacátá léta okouzlila skoro každého. Fanny se touží vymanit ze zajetých kolejí a opouští manžela i rodinný podnik, aby se stala módní návrhářkou. Sen se však neplní tak, jak by si mladá žena přála, místo návrhářky je z ní manekýna, a ani to netrvá příliš dlouho. Její kariéru přetne druhá světová válka a Fanny se vrací do Frankfurtu k manželovi, jehož opustila v nejtěžších chvílích. Není však sama.
Na sklonku války se Lisbeth potýká s existenčními problémy. Její manžel Richard zmizel ve spárech války a ona se musí postarat o všechno. Je neuvěřitelně kreativní a dokáže zužitkovat opravdu vše, což se jí pro zajištění živobytí hodí. Podaří se jí vzkřísit i slávu rodinného módního salonu? A co láska? Jak se Lisbeth rozhodne mezi dvěma osudovými muži?
Počátkem sedmdesátých let stojí v čele podniku Martin, syn Lisbeth. Jeho sestra Rieke žije ve spokojeném manželství a vychovává malou dcerku. Je šťastná, ale v koutku duše ví, že jí něco chybí. Když lehkomyslný Martin odjede na cesty, vedení salonu se ujímá právě Rieke. I když doba kráčí vstříc modernímu způsobu života, některé věci se mění jen nerady. Třeba to, že žena má pečovat o domácnost a děti, a ne se realizovat v zaměstnání. Rieke se musí rozhodnout, čemu dá přednost.
Módní salon je vyprávěn z pohledu tří hlavních hrdinek střídavě po kapitolách. U jediné Rieke je zvolená ich-forma. Možná díky tomu, možná i proto, že jsem se v její introvertní povaze trochu našla, mi byla ze všech tří postav nejsympatičtější.
V románu autorka řeší hodně témat. Sledujeme složité rodinné vazby mnohdy narušené kvůli neschopnosti vzájemné komunikace. Protože se děj z větší části odehrává v Německu, opět dostáváme možnost nahlédnout do života obyčejných Němců, kteří museli zápolit s následky Hitlerova válečného řádění. A nakonec je to emancipace, vděčné téma už mnoho let. Vůbec jsem netušila, že Němci měli vůči pracujícím ženám předsudky i v době jen docela nedávné, před čtyřiceti lety.
I když je děj knihy zaměřen na svět módy, zjistíte, že se ve vrstevnatém příběhu skrývá poctivá rodinná sága s nádechem dramatu. Každá rodina má své kostlivce ve skříni, a nejinak je tomu i v případě Königových. Dlouho skrytá rodinná tajemství a nevyřčené pravdy vyplouvají na povrch, aby provětraly vztahy mezi jednotlivými členy.
Módní salon potěší čtenáře, kteří milují poklidně plynoucí příběhy. Přestože je děj zasazen do kulis bouřlivého dvacátého století a najdete v něm dramatické události, je spíše komorně laděný.
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, na jehož eshopu lze knihu koupit.
Pro mě tahle knížka nebude, ale vím jistě, že jí ocení moje maminka, líbí se jí tento žánr. Každopádně mám malou radu – záhlaví je moc pěkné, ale rozmazané i po načtení stránky, což působí odfláknutě a to si tento pěkný blog nezaslouží 🙂
To se mi líbíTo se mi líbí
Děkuji. Myslím, že pro čtenářky dříve narozené je tahle knížka ideální. A co se týče blogu, nikdy jsem si nevšimla, že by se špatně načítalo záhlaví, mrknu na rozlišení fotky. Díky za upozornění.
To se mi líbíLíbí se 1 osoba