Módní salon

Fanny, Lisbeth, Rieke. Tři ženy, jeden rod, jeden módní salon v německém Frankfurtu. V průběhu bouřlivého dvacátého století sledujeme osudy postav, pro něž se móda stává osudem a životním posláním, jemuž jsou schopné obětovat vše.

Omamná dvacátá léta okouzlila skoro každého. Fanny se touží vymanit ze zajetých kolejí a opouští manžela i rodinný podnik, aby se stala módní návrhářkou. Sen se však neplní tak, jak by si mladá žena přála, místo návrhářky je z ní manekýna, a ani to netrvá příliš dlouho. Její kariéru přetne druhá světová válka a Fanny se vrací do Frankfurtu k manželovi, jehož opustila v nejtěžších chvílích. Není však sama.

Na sklonku války se Lisbeth potýká s existenčními problémy. Její manžel Richard zmizel ve spárech války a ona se musí postarat o všechno. Je neuvěřitelně kreativní a dokáže zužitkovat opravdu vše, což se jí pro zajištění živobytí hodí. Podaří se jí vzkřísit i slávu rodinného módního salonu? A co láska? Jak se Lisbeth rozhodne mezi dvěma osudovými muži?

Počátkem sedmdesátých let stojí v čele podniku Martin, syn Lisbeth. Jeho sestra Rieke žije ve spokojeném manželství a vychovává malou dcerku. Je šťastná, ale v koutku duše ví, že jí něco chybí. Když lehkomyslný Martin odjede na cesty, vedení salonu se ujímá právě Rieke. I když doba kráčí vstříc modernímu způsobu života, některé věci se mění jen nerady. Třeba to, že žena má pečovat o domácnost a děti, a ne se realizovat v zaměstnání. Rieke se musí rozhodnout, čemu dá přednost.

Módní salon je vyprávěn z pohledu tří hlavních hrdinek střídavě po kapitolách. U jediné Rieke je zvolená ich-forma. Možná díky tomu, možná i proto, že jsem se v její introvertní povaze trochu našla, mi byla ze všech tří postav nejsympatičtější.

V románu autorka řeší hodně témat. Sledujeme složité rodinné vazby mnohdy narušené kvůli neschopnosti vzájemné komunikace. Protože se děj z větší části odehrává v Německu, opět dostáváme možnost nahlédnout do života obyčejných Němců, kteří museli zápolit s následky Hitlerova válečného řádění. A nakonec je to emancipace, vděčné téma už mnoho let. Vůbec jsem netušila, že Němci měli vůči pracujícím ženám předsudky i v době jen docela nedávné, před čtyřiceti lety.

I když je děj knihy zaměřen na svět módy, zjistíte, že se ve vrstevnatém příběhu skrývá poctivá rodinná sága s nádechem dramatu. Každá rodina má své kostlivce ve skříni, a nejinak je tomu i v případě Königových. Dlouho skrytá rodinná tajemství a nevyřčené pravdy vyplouvají na povrch, aby provětraly vztahy mezi jednotlivými členy.

Módní salon potěší čtenáře, kteří milují poklidně plynoucí příběhy. Přestože je děj zasazen do kulis bouřlivého dvacátého století a najdete v něm dramatické události, je spíše komorně laděný.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, na jehož eshopu lze knihu koupit.

2 komentáře: „Módní salon

  1. Pro mě tahle knížka nebude, ale vím jistě, že jí ocení moje maminka, líbí se jí tento žánr. Každopádně mám malou radu – záhlaví je moc pěkné, ale rozmazané i po načtení stránky, což působí odfláknutě a to si tento pěkný blog nezaslouží 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s