Design a site like this with WordPress.com
Začít

Nech to plavat

Když se setkají tři ženy, které spolu nemají nic společného, jsou odlišné jako den a noc, může z toho být buď průser nebo děsná sranda. Anebo obojí. Charlotte, Vilma a Jessy. V duši mají trápení a jsou přesvědčené, že jediným řešením jejich problémů je dobrovolný odchod ze světa. Potkávají se v poradně, která svůj účel splní, ale trochu jinak. Poté, co přistihnou lékaře in flagranti, jdou spolu na kafe, kde se rozhodnou, že svoje předsevzetí dotáhnou ke zdárnému konci společně. Přitom se jim do cesty přimotají dva muži, kteří, světe div se, jsou taky v zoufalé životní situaci. A pak se všech pět vlivem okolností ocitá na chatě, kde jsou nuceni strávit nějakou dobu spolu. Co kdyby chlapi ženám pomohli s jejich plánem? Anebo to dopadne všechno nakonec úplně jinak?

Nech to plavat bylo mé první setkání s autorkou a musím říct, že se povedlo. O Němcích se říká, že nemají příliš smysl pro humor. A víte co? Občas ho v sobě najdou, spíše tedy spisovatelky ženy, třeba Kirsten Gierová nebo Eva Hellerová, od kterých jsem pár knížek četla a bavily mě.

Nečekejte nic náročného, motivačního nebo mravokárného. Hrdinky se sice dostaly do patové situace (z jejich pohledu) a mají za to, že nejlepším řešením bude sebevražda. Ale nebyla by to humorná knížka, kdyby se jim to povedlo, že?

Čtení mě hodně bavilo. Povahy trojice hrdinek byly trefně vykreslené. Bodrá Vilma, obhroublá Jessy a upjatá Charlotte. Ony totiž takhle působí jen na první pohled, uvnitř skrývají pravý opak. Jaké je jejich pravé já zjistíte, až se do této knížky začtete. Místy jsem se smála nahlas, občas se jen tak pousmála, často kroutila hlavou, jestli je něco takového vůbec možné. Tohle je tak trochu bláznivá, místy neuvěřitelná, především ale odpočinková knížka. Jestli vám vykouzlí úsměv na tváři záleží od toho, jak budete bláznivý humor autorky vnímat.

Monika Bittlová svůj počin pojala lehce, vtipně, ale přesto v něm najdeme něco hlubšího k zamyšlení, a to fakt, že i když nám teče do bot, jsme na dně a nevíme, jak dál, vždycky existuje nějaká cesta. Hrdinky tohoto románu Vilma, Charlotte i Jessy na to přijdou. Sice až po šíleném road tripu s Moritzem a Rallem, kdy je čekají adrenalinové zážitky jako z akčního filmu, ale přijdou.

Myslíte, že vážné téma se nedá zpracovat s humorem? Monika Bittlová vám ukáže, že to jde.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta.
Knihu můžete zakoupit na
eshopu.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: