Design a site like this with WordPress.com
Začít

Pařížská švadlena

Vítejte ve světě módy, fenoménu, který se nevzdal svého místa na výsluní ani v těžkých dobách. Je rok 1940. V Evropě zuří válka, Francie se hroutí pod náporem německé okupace. Její hlavní město už podlehlo, pro nikoho zde už není bezpečno. Mladá švadlena Estella se zaplete do špionáže a musí proto v zájmu vlastní bezpečnosti z Paříže uprchnout. Opouští milovanou matku i rodné město a odchází vstříc nejisté budoucnosti v americkém New Yorku.

V roce 2015 se její vnučka Fabienne žijící v Austrálii, účastní přehlídky, která vzdává hold Estelle jako významné návrhářce. Fabienne je šťastná, že může strávit vzácný čas s milovanou babičkou, které je už hodně přes devadesát let. Řízením osudu Fabienne odhalí, že babička měla tajemství, bolestné, a skrývající velkou tragédii. Co Estella prožila během válečných let a jak to ovlivnilo celý její další život? A Fabienne? I ona bude čelit životním změnám a výzvám. Natasha Lesterová nabízí poutavý příběh dvou silných žen, od něhož se jen těžko odtrhává.

Pro své vyprávění autorka zvolila mé oblíbené prolínání časových linií. Tentokrát jsou dvě, rok 1940 a 2015. Někdy se stává, že jedna linka svým námětem nebo charakterem hrdiny přebíjí tu druhou, to ale není případ Pařížské švadleny, kde jsou obě části vyrovnané. Autorka představuje dvě charismatické osobnosti, které čtenáře okouzlí na první dobrou.

Pařížská švadlena je typem knihy, která se vryje do srdce. Silné hrdinky prožívají emočně vypjaté příběhy, přiznám se, že jsem občas neměla daleko k slzám. Estella zažívá dramatické chvíle během okupace, dokonce se z New Yorku vrací v rámci odboje zpátky do Paříže. Může být v takové situaci prostor pro city? I ve chvílích, kdy svět čelil velkému utrpení, si láska našla svůj prostor a my sledujeme Estellin citový život, který byl všechno, jen ne jednoduchý. Ani Fabienne není ušetřena milostných peripetií, také ona musí o lásku bojovat. Ale nemusíte mít strach, že by se jednalo se o přeslazenou romantiku zavánějící kýčem, to vůbec ne.

Velký důraz je kladen na téma proplétající se celým příběhem, na módu. Dozvíme se, jak fungoval módní svět během druhé světové války, jak se „opisovalo“ od renomovaných návrhářů, i to, jak si vydobýt vlastní jméno tak, aby na něj společnost nikdy nezapomněla.

Román Pařížská švadlena je jako kvalitně ušitý a dobře střižený oděv, má všechny aspekty čtivého příběhu. Je akční, obsahuje romantickou zápletku i emocemi jiskřící děj. K tomu připočtěte ono zmiňované rodinné tajemství, které vždy bývá velkým lákadlem. V Pařížské švadleně se snoubí vypravěčský um Natashi Lesterové a dobře zúročené zkušenosti z oboru kosmetiky, kde pracovala v oblasti marketingu. Napsala podařený příběh o síle lásky i rodinného pouta, o naději, smutku a nových začátcích.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, knihu můžete koupit na eshopu.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

%d blogerům se to líbí: