Design a site like this with WordPress.com
Začít

Hitlerovy ukradené děti

Jen těžko uvěřitelný, leč bohužel skutečný příběh ženy, která byla jako miminko unesená a dostala se do nacistického projektu Lebensborn, přináší kniha Hitlerovy ukradené děti.

Když bylo Erice Matkové devět měsíců, byla nacistickými lékaři uznána jako ideální adept na převýchovu a vytržena od rodiny v Jugoslávii. Německo chtělo víc árijských dětí. Právě pro tyto účely byl zřízen projekt Lebensborn. Možná ho znáte z filmů nebo knih, kdy byl přiblížen jako spolek, kde byly árijské ženy za účelem porození rasově vhodných dětí. Dalším stupněm bylo právě vybírání dětí v zahraničí, jimž byla zavedená nová identita a žily v rasově dokonalé německé rodině. Takovým způsobem bylo uneseno téměř půl miliónu dětí.

Erika vyrůstala jako Ingrid von Oelhafen. Její dětství příliš idylické nebylo, adoptivní rodiče žili odděleně, ani jeden o Ingrid nejevil citový zájem. Když jí bylo patnáct, uviděla svou fotku jako plakát a zjistila, že je hledaná a že byla právě jedním z lebensbornských dětí. Pátrání po identitě však kromě nových informací přináší i bolest a další otázky.

Příběh je psán z pohledu Ingrid/Eriky, která v něm popisuje vzpomínky na dětství, vztahy, které v rodině panovaly, i strastiplnou cestu za svou minulostí a identitou. Kniha je složená z její osobní výpovědi, obsahuje deníkové záznamy adoptivní matky a také výňatky z nejrůznějších dobových dokumentů, což přispívá k větší autenticitě a zvyšuje výpovědní hodnotu knihy. Úryvky a dokumenty jsou po grafické stránce upravené a odlišené, takže neruší samotnou vypravěčskou linku.

Hitlerovy ukradené děti patří mezi ty počiny, které vám pro své těžké téma utkví v hlavě. Kniha poukazuje nejen na velkou bolest a trauma dítěte, které nemohlo vyrůstat ve vlastní rodině, ale také na hrůzy a zvěrstva, které nacisté na lidech páchali. Nemusí jít jen o tělesnou újmu, stejné zlo vznikalo i ze šrámů na duši. Číst příběh Ingrid je náročné co se emocí týče, pokud máte děti, to si hned uvědomíte, jak musela Ingrid i ostatní děti trpět po citové stránce. Z každého písmena, z každé věty je znát že Ingrid je neskutečně silná a statečná. Na cestě ke svým kořenům se musela vyrovnat s pravdou o svém původu, s novými poznatky o rodinných vazbách a kořenech, stejně jako s nedůvěrou a strachem ze strany nových příbuzných.

Výpověď Ingrid, kterou díky této knížce můžeme považovat na jakéhosi mluvčího lebensbornských dětí, by měla být šířena a připomínána, i když od válečných událostí uplynulo už mnoho let.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, knihu můžete koupit na eshopu.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

%d blogerům se to líbí: