Sametové iluze

Sametové iluze jsou zajímavým románem, který prostřednictvím životů hlavních hrdinů mapuje nedávnou část našich dějin.

V roce 1994 se koná třídní sraz spolužáků ze sportovního gymnázia. Všichni jsou zvědaví, jak se ti druzí změnili, co je nového a jestli nezapomněli na události, které se kdysi udály… Sraz vidíme očima Čímana, který se při pohledu na promítané fotografie vrací do minulosti a skládá dohromady útržky příběhu, který ovlivnil všechny zúčastněné. Jak moc, to si už přečtěte sami, stojí to za to.

Sametové iluze pro mě byly velkým překvapením. Zaujalo mě téma, byla jsem zvědavá, jak ho pro mě neznámý autor uchopí. První kapitola mě trochu zmátla, nějak jsem netušila, co jí chce spisovatel říct a kam míří. Trvalo mi, než jsem do příběhu dostala. Pak to celé dostalo grády a nešlo přestat číst. Pokud budete mít zpočátku stejný pocit, vydržte, stojí to za to.

Petr Čepek totiž zvolil zajímavý způsob vyprávění, kdy se s podstatnými událostmi nesetkáváme v chronologickém pořadí tak jak je hrdinové prožili, ale autor námi doslova pohazuje tak, jak se mu to zrovna hodí, tady přidá střípek, tam zvýrazní detail, a vy zjistíte, že ač plujete dějem na přeskáčku, přesto to všechno má smysl a logiku a dokonale to do sebe zapadá.

Příběh asi nejvíce osloví generaci dnešních čerstvých šedesátníků, kteří se v Sametových iluzích najdou a poznají. Autor zabírá přibližně dvacet let v životech gymnazistů, líčí jejich osudy, mnohdy s tragickým či komickým podtónem. Velkou pozornost si zaslouží i úvodní kapitola líčící mazácké praktiky na vojně, kdo to tehdy zažil, asi bude vědět své.

V knize se objevuje hodně postav nejrůznějších charakterů, mnohé z nich překvapí, protože je budete mít za úplně někoho jiného, než kým doopravdy jsou. Těch dvacet let, které děj zahrnuje, se na jejich povahách hodně odráží. Chladná sedmdesátá léta, doba normalizace, kdy si nikdo nebyl jistý vůbec ničím, osmdesátky, v nichž k nám lehce pronikala západní móda, hudba i záblesky možné svobody, stejně jako nespoutané devadesátky, během kterých si každý dělal, co chtěl.

Určitě se jedná o hodně zajímavý pohled na mezilidské vztahy a jejich zrání v souladu s časem i dobou. Tahle sonda do života českých lidí nedávné minulosti by určitě neměla minout všechny, kteří se narodili kolem roku 1960, stejně jako ty, kteří by do těchto časů rádi nahlédli.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, knihu můžete zakoupit na eshopu.

2 komentáře: „Sametové iluze

  1. Dobrý den. Tímto Vám děkuji za lichotivou recenzi románu Sametové iluze. Při jednání s nakladatelstvím o vydání (či nevydání) volného pokračování z let 1999-2005 je každá takováto pomoc velmi cenná. S úctou Petr Čepek

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s