Sazínkové a Mračná země

Víte, kdo jsou sazínkové? Ne, nemají nic společného se sazemi v komíně. Jsou to skřítkové, kteří se starají o semínka. Zalévají a hlídají je, aby správně klíčila a vyrostla. K tomu je zapotřebí voda. Jenže, co dělat, když dlouho neprší a země je vyprahlá? Sazínkové svolají shromáždění a rozhodnou se vyslat dva odvážné skřítky do Mračné země, aby zjistili, kam se voda poděla. Na cestu se vydali dva bráškové – pan Fousek a Jeník. Zatímco pan Fousek je zkušený a rozumný sazínek řádu lučních sazínků, mladší Jeník je neposedný a ze všech sazínků ten nejmlsnější. Asi si dokážete představit, co takovou dvojici na důležité misi může potkat. Ano, je to velké dobrodružství plné překážek, ale bráškové na to nezůstanou sami, na to vemte jed.

Musím říct, že knížka mě i syna okouzlila hned, jak nám přišla domů. Každý z nás ocenil něco jiného. Já jako dospělá vyzrálý text, který je čtivý a hlavně srozumitelný malým čtenářům. Je fakt, že mu na chuť přijdou děti spíše starší, tak od pěti let, náš tříleťák se zabavil hlavně obrázky. Ale všechno má svůj čas a my knížku za rok dva zkusíme číst společně.

Svět sazínků vymyslela Martina Macháčová, jejíž civilní povolání s námětem souzní, pracuje jako bioložka. Pohádkový příběh Sazínkové a Mračná země je její prvotinou a já můžu říct, že se opravdu povedl. Prostředí skřítků sazínků je vymyšleno do nejmenších detailů, dozvíte se, jak se skřítkové dělí, co mají za úkol a jak žijí. Děti se nenásilnou formou seznamují s přírodou a učí se, že o křehká semínka a rostliny, které z nich vyrostou, musí náležitě pečovat, a taky, že dostatek vody není samozřejmost. A aby to nebylo učení suchopárné, nechybí ono slibované dobrodružné putování, během něhož pana Fouska s bráškou Jeníkem i jejich kamarády čeká spousta napínavých situací.

Jak už jsem uvedla, text ocení spíše děti kolem pěti let, které už mu porozumí, u mladších povedou krásné barevné obrázky, jejichž autorkou je ilustrátorka Jana Uhlířová. Oceňuji právě jejich barevnost, což u dětí poutá pozornost a rozvíjí představivost. Na konci knížky jsou černobílé omalovánky, které si malí čtenáři mohou vybarvit.

Příběh se určitě bude líbit malým dobrodruhům, kteří hledají neotřelé hlavní hrdiny. Svět trpaslíků je prostě kouzelný. Mně připomněla oblíbenou četbu z dětství – příhody skřítka Lajdáčka a jeho brášků, které napsal Josef Filgas.
Určitě by tato knížka neměla zapadnout už kvůli tématice. Příroda to s námi nemá lehké a měli bychom další generace učit, že vody je pořád míň a míň a přestává být samozřejmostí.

Za recenzní výtisk děkuji autorce Martině Macháčové.
Knihu můžete koupit zde.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s