V mysli vraha

Zoe Bentleyová pracuje jako forenzní psycholožka a profilovačka. Je přizvána k poměrně zajímavému a hlavně bizarnímu případu, který řeší policie v Chicagu. Někdo vraždí ženy, balzamuje je a nechává je naaranžované na veřejných místech. Spolu s ní případ řeší i agent FBI Tatum Gray. Ti dva se spolu snášejí asi jako Tom s Jerrym, ale kvůli vraždám je důležité, aby spolupráce klapala. Zoe tají jednu věc. Ona sama dostává podivné balíčky, jejichž obsah souvisí s dávnou minulostí. Může souviset i s chicagským případem?

V mysli vraha je prvním dílem ze série thrillerů, v níž se setkáme s dvojicí Zoe & Tatum. Jejich první případ je opravdu šílený a námětem přesahuje to, s čím jsem se v detektivkách doposud setkala. Nepotřebujete hektolitry krve, abyste dostali pořádný mord. To, co předvádí chicagský vrah, je děsivé a zvrácené a vymyká se i těm nejšílenějším představám. Balzamování mrtvol je opravdu specifická disciplina, vrahův motiv k takovému jednání zamotá vyšetřujícím hlavu.

Zoe ani Tatum nepředstavují novodobé hrdiny z řad detektivů, u nichž hraje prim alkoholismus nebo psychická porucha. Oba jsou normální, pokud do toho můžeme počítat to, že Zoe občas poplete nákupní seznam a Tatum si musí poradit se svérázným dědečkem, který připomíná staříka Berta z Tajného deníku Adriana Molea. Děda kouřící marihuanu a pořádající mejdany je milým a humorným zpestřením jinak dramatického příběhu. Tatum se navíc chová jako džentlmen ze staré školy, to chcete, holky. 🙂

Moc se mi líbilo jiskření mezi Zoe a Tatumem, kterého si oni dva vůbec nebyli vědomi, naopak, pořád se spolu handrkovali. Bylo fajn, že se nejednalo o případ, kdy by děj sklouzl do klišé jen proto, aby se ústřední dvojice spolu dala dohromady a prožila románek na pozadí společné práce. Jsem zvědavá, jak to bude pokračovat v dalších knihách v sérii.

Sledovat vraha, jehož nemocná mysl vidí svět úplně jinak, je fascinující. Zjistíte, jak takový narušený člověk přemýšlí, co ho vede k myšlence, že své oběti nabalzamuje. Odhalení je šokující, neuvěřitelné a hlavně potvrzující, že pod svícnem bývá největší tma.

Thriller je dynamický hned od prvních stránek. Kapitoly jsou kratší, autor napíná čtenáře na správném místě, takže musíte pokračovat dál a dál. Části řešící vraždu v Chicagu střídají pasáže ze Zoeina dětství. Právě tyto mě zaujaly nejvíc, protože popisují Zoe jako čtrnáctiletou dívku, která je svědkem řádění šíleného vraha v jejich malém městečku. Tehdy se projeví Zoeino nadání poskládat si na základě indicií profil vraha. Pro mladou dívku má pátrání na vlastní pěst fatální následky, jejichž důsledek se projeví právě v souvislosti s chicagskými vraždami. Jak? To si už přečtěte sami. Můžu vám zaručit, že se od příběhu budete jen těžko odtrhávat. Já jsem ho přečetla za den a půl a o tom, že je opravdu čtivě a hlavně napínavě napsaný, svědčí fakt, že jsem šla kolem desáté večer chystat synovi svačinu do školy, vzala si knihu s sebou, sedla si na chvíli na gauč, že dám jen jednu kapitolu, a rohlíky jsem ve finále mazala až ve dvě v noci. 🙂

Určitě si thriller V mysli vraha nenechejte proklouznout mezi prsty. Mike Omer je překvapením mezi autory tohoto žánru. Ale hlavně – zakončil děj tak, že pokračování bude pro čtenáře naprostou nutností!

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, knihu můžete koupit na eshopu.

2 komentáře: „V mysli vraha

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s