Madony z Leningradu

Marina a Dmitrij žijí léta ve šťastném manželství. Přežili válečné útrapy i obléhání Leningradu a po válce se přestěhovali do Ameriky. Nyní mají přes osmdesát let. Marině se začínají myšlenky toulat všemi směry, nejčastěji utíkají do minulosti… To nemilosrdný Alzheimer užírá její zdravý rozum a Dmitrij se tak stává svědkem postupného rozpadu manželčiny osobnosti. Situace se horší ve chvíli, kdy se chystají na svatbu své vnučky. Marinina mysl se vrací zpátky do válečných let, do doby, kdy byla mladou dívkou a pracovala jako průvodkyně v proslulé Ermitráži. Po dobu války musela být významná plátna ukrytá a Marina byla jednou z věrných strážkyní. Sama pro sebe si v mysli vytvořila svou vlastní galerii a promítala si milované obrazy, aby alespoň v myšlenkách unikla hrůzám blokády.

Román Madony z Leningradu kombinuje dvě náročná témata – válku a její útrapy a boj s nemocí. Debře Dean se podařilo velmi citlivě zpracovat obě témata tak, že jedno nepřebíjí druhé. Děj se odehrává ve dvou časových liniích, v obou je stěžejní postavou Marina, zachycená ve dvou klíčových podobách. Historická část popisující blokádu Leningradu je hodně emotivní a především drsná. Autorka popisuje krutou bitvu o přežití. Je jedno, jestli se jednalo o malé dítě, ženu v rozpuku nebo vetchého starce, válka semlela všechny a bez rozdílu. Tady nebylo příliš mnoho prostoru pro detailnější popis, přesto se spisovatelce podařilo nastínit sugestivní atmosféru, která se vryje do paměti.

I současná linie je hodně zajímavá, pasáže popisující Marininy výpadky paměti jsou realistické, člověk si uvědomí, jak křehká je lidská mysl. Debra Dean také lehce rozehrává rodinnou partii a do popředí posouvá dceru Helen, u níž nastiňuje její životní linii. Tady bych si dokázala představit samostatný příběh věnovaný právě jí. Helen po matce zdědila umělecký talent i urputnost, takže o zajímavý děj by nebyla nouze.

Román Madony z Leningradu vzdává hold umění a jeho kráse, je smutnou připomínkou všech válečných obětí a zároveň dává důraz na fakt, že rodinná pouta jsou nejdůležitější.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si titul můžete koupit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s