Dokonalý život?

Po povídkové knize A co láska?, jejíž recenzi si na blogu můžete také přečíst, přichází akademická malířka Šárka Šišková tentokrát s románem Dokonalý život?, v němž se opět zabývá mezilidskými vztahy. A jak už vyplývá z názvu, stěžejním námětem se stává život sám. Platí rčení, že „jaký si to uděláš, takový to máš“?

V průběhu patnácti let sledujeme vývoj pětice lidí, jejichž osudy jsou vzájemně provázány. Viktor a Matěj jsou bratři. Mají se setkat v Chorvatsku na rodinné dovolené. Viktorova dlouholetá partnerka Jana doufá, že se její muž konečně vysloví a požádá ji o ruku. Přece jen už jim není dvacet. Není jim ani třicet, Janě na dveře klepe čtyřicítka a Viktor je mnohem starší. Jana, která by už konečně ráda založila rodinu, je z Viktorova vyznání rozčarovaná, protože on pořád čeká na vysněný dokonalý život s dokonalou partnerkou a Jana taková není. Matěj je ženatý už dlouho. S Ivou se znají od raného mládí, mají dvě děti a navenek žijí pohodově. Ale jak je to s jejich spokojeností doopravdy?
Vztahy ve čtveřici pořádně zalomcuje Karolína, mladá a ambiciózní žena, která se nebojí použít všechny ženské zbraně a intriky, aby dosáhla svého.
Uplyne pár let a všechno je jinak. Viktor je ženatý s Karolínou a mají děti, Jana se vdala za temperamentního Itala, s nímž má také potomky, Matějovi a Ivě děti odrostly a oni se zmítají v jakémsi vzduchoprázdnu… A co za dalších několik let, co myslíte, žijí si všichni svůj vysněný dokonalý život?

Šárka Šišková předkládá další sondu do mezilidských vztahů a můžete si být jistí, že je to opravdu výživná záležitost. Hrdinové se sice pohybují v tzv. lepší společnosti, jsou podnikatelé a mají docela vysoké příjmy, ale to, co prožívají, může potkat kohokoli, ať je to generální ředitel nebo pokladní v supermarketu. Každý chce prostě žít svůj dokonalý život.

Líbí se mi styl, kterým autorka obě knihy napsala. Používá přítomný čas, což působí trochu odměřeně, ale k celkovému konceptu příběhu se to dokonale hodí a souzní s povahami hrdinů. Ti totiž příliš kladně nepůsobí, kromě Matěje, který jediný byl relativně normální. Jinak to byla směska narcistických egoistů, manipulátorů a ufňukánků. Všechna čest, jejich charakterové rysy spisovatelka popsala naprosto věrohodně, takže vám určitě polezou na nervy, stejně jako mně. Na druhou stranu, právě proto i baví – díky nim není děj plytký a jednoduchý. Šárka Šišková je dobrou pozorovatelkou lidí a to, co vidí, dokáže přetavit do čtivé podoby.

Velkou devizou je prostředí, kam Šárka Šišková své hrdiny zavedla. Kromě naší metropole se děj přesouvá do Chorvatska i Hong Kongu a nabízí tak pohled na opravdu atraktivní destinace. Autorka je dobře zná a proto i popisy lokalit působí věrohodně a autenticky. V jedné chvíli ležíte na pláži pod horkým chorvatským sluncem a vzápětí vás pohltí ruch exotického velkoměsta.

Jak moc dokonalý život žijí protagonisté této knihy se dozvíte, jakmile se začtete a prožijete s nimi bouřlivých patnáct let. Román by určitě neměl minout milovníky vztahových propletenců. Já doufám, že Šárka Šišková už další takový pro nás splétá.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Literi.

2 komentáře: „Dokonalý život?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s