Zdroj

Motivační literaturu běžně nevyhledávám, ale na knihu Zdroj jsem byla docela zvědavá kvůli neotřelému tématu. Když mi ji nakladatelství Metafora nabídlo k recenzi, neváhala jsem. Brala jsem to jako možnost rozšířit si znalosti a dozvědět se něco nového o mozku a jeho využití pro lepší život.

Knihu napsala dr. Tara Swartová, lékařka specializující se na psychiatrii. Kromě toho, že je neurovědkyně, přednáší také jako koučka na téma mentální výkonnost. Můžeme tedy říct, že je to člověk na svém místě, který ví, o čem hovoří i píše.

Publikace Zdroj se řadí mezi populárně naučné tituly, což znamená, že mají svým čtenářům předat informace, naučit je novým věcem a předávat podněty a zkušenosti prostřednictvím zkušených autorů.

Ve čtyřech částech vás dr. Swartová provede zákoutím lidského mozku, jeho schopnostmi a naučí vás, jak ho využít tak, aby pracoval ve váš prospěch.

Probuďte svůj mozek – tak zní hlavní myšlenka celé knihy. Ptáte se jak? Zaprvé, musíte chtít, to je samozřejmé. No a pak můžete zkusit pracovat s touto knihou. Je plná zajímavých věcí a informací. I když působí místy odborněji, není těžké se do ní začíst, navíc v dnešní moderní době si pojmy, kterým nerozumíte, můžete vyhledat pomocí internetu.

Zjistila jsem, že dělám jednu konkrétní věc, kterou autorka popisuje, a tou je vizualizace. Vsadím se, že to budete znát taky – jedná se o činnost, kdy si představujete konkrétní situaci, aniž by se ještě stala – pracovní pohovor, rande, nebo náročná cesta autem. Když si předem představíte, co vás čeká a zkoušíte si to vizuálně přiblížit, váš mozek má pocit, že už je s věcí obeznámen, pro vás to není stresující a můžete situaci využít ve váš prospěch.

Jednotlivé kapitoly jsou uvozeny citáty významných osobností, které podtrhují celkový význam a podstatu publikace a čtenářům mohou dodat odvahu změnit své postoje a myšlení. Text dr. Swartové je proložen i příběhy lidí, kteří jejich rad využili a naučili se se svým mozkem pracovat. Totéž můžete udělat i vy – psát si deník, vést nástěnku činů – možností je spousta.

Zdroj není typem knihy, kterou přelouskáte, ani nevíte jak. Na čtení je důležité se soutředit, už kvůli tomu, abyste téma chápali a uměli ho správně uchopit. Můžete se probírat kapitolami, které vás zaujaly nejvíc, vracet se k příběhům a zkoušet různá cvičení. To, co dr. Swartová nabízí čtenářům, vyzkoušela sama na sobě i svých klientech.

Takže nezapomeňte – za svými (ne)úspěchy stojíte vy a váš mozek. Najděte sílu změnit sebe, to, jak přemýšlíte, podpořte své sebevědomí. Na změnu není nikdy pozdě. Jako věčný pesimista a bojínek si to budu pamatovat a mít proto publikaci Zdroj vždy po ruce, abych se naučila využívat mozek ve svůj prospěch.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora. Knihu zakoupíte na eshopu Grada.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s