Povídky Pověstiny

Když jsem dostala nabídku autorka Jaroslava J. R. Tylicha k recenzování této knihy, váhala jsem. Není to přece jen primárně to, co ke čtení vyhledávám, nemám tento žánr načtený. Ale výzvy se mají překonávat a obzory rozšiřovat. Navíc bych jako knihovnice měla své čtenáře oslňovat širokým čtenářským rozhledem, že ano… 🙂 Takže proč nezkusit neznámé vody a nezačíst se do příběhu, jehož anotace slibuje střelený příběh na hraně sci-fi, fantasy, grotesky a vonnegutovského pop-artu, navíc se zombie apokalypsou…

Lily a Magor, tak zní název prvního dílu z plánované série Povídky Pověstiny. Co je Pověstina? Kraj, který leží v Európě. V příběhu hraje prim parta zabijáků, kteří si říkají Bravo Kachny, a taky Lily a Magor, jeden zamilovaný pár. Popisovat děj blíž nebudu, začtěte se sami, protože něco podobného jste v rukou určitě ještě neměli. Je to trochu chaotické, vyskytuje se v tom poměrně dost postav, takže zpočátku budete určitě trochu tápat.

Autor Jaroslav J. R. Tylich píše hodně zajímavým způsobem, který asi všichni čtenáři nezkousnou. Sama přesně nevím, jak bych ho popsala. Je to mix hovorové a spisovné češtiny, ve výsledku nepůsobí šroubovaně, ale spíš komicky – v kladném slova smyslu. Byla jsem překvapená, protože mě to docela zaujalo, to jsem prvotně vlastně ani nečekala. Líbilo se mi, jak si autor pohrává se slovy a vytváří bizarní, přitom do detailu propracovaný příběh. Vymyslel si nejen vlastní svět, ale také názvy dnů v týdnu, slangové výrazy. Aby se v tom čtenář orientoval, jsou součástí textu vysvětlivky pod čarou.

Musím říct, že mě to docela bavilo, i když to není primárně můj šálek kávy. Přišlo mi, že tohle by napsal Jiří Brdečka (Limonádový Joe), kdyby žil dnes, inspirovat by se mohli i tvůrci legendárních českých sci-fi komedií (Ráno vstanu a opařím se čajem, Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky). V Povídkách Pověstiny prostě vidím vzdaný hold tzv. šestákovým románům, které se ve své době těšily velké popularitě.

Lily a Magor z cyklu Povídky Pověstiny je tedy pořádná „střelenina“, ale napsaná tak, že pokud přijmete autorův styl psaní i osobitý smysl pro humor, tak by vás mohla bavit.

Za recenzní výtisk děkuji autorovi Jaroslavu J. R. Tylichovi. Knihu vydalo nakladatelství Formal Group, zakoupit ji můžete tady.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s