Měsíční tygr

Penelope Lively se českým čtenářům představila knihou Život v zahradě, v níž se vyznává z lásky k zahradničení formou esejí protkaných vzpomínkami na všechny zahrady, kterými během života prošla. Nyní v nakladatelství Host vychází Měsíční tygr. Jedná se o románový příběh fiktivní hrdinky, novinářky a spisovatelky Claudie Hamptonové, ale i zde autorka vycházela ze svého života.

Claudia se ocitá na konci své životní cesty. Leží v nemocnici a mezi milosrdným spánkem a návštěvami blízkých se myšlenkami ocitá v minulosti. Zažila obě světové války, jednu jako dítě, druhou už jako dospělá žena. V pozici válečné zpravodajky působila v Káhiře a po válce psala historické knihy. Dokázala se prosadit mezi muži, což svědčilo o její houževnaté povaze a cílevědomosti. Dalo by se říct, že je tvrdá a nezdolná žena. A co její soukromý život, měla na nějaký čas?

Měsíční tygr je příběhem ženy, pod jejíž kůži se dostáváte ztěžka, ale když se tak stane, zjistíte, že Claudia pod slupkou tvrdosti skrývá i lidskou tvář. Selhala v roli matky i partnerky, ale v srdci místo pro lásku má, jen jí byl vyměřen příliš krátký čas.

Koncepce románu dává tušit, že si jej budete vychutnávat jako nejlepší portské po dobré večeři. Není to akční příběh, pomalu plynoucí děj vás jen tak lehce poponáší. Zprvu trvá, než si na styl Penelope Lively zvyknete. Střídavě proplouvá současností i minulostí, ich forma se proplétá s vyprávěním ve třetí osobě a některé scény jsou líčeny z pohledu Claudie a poté jejího protějšku. Je to neobvyklé, ale zároveň neotřelé a originální. Měsíční tygr má v sobě britskou noblesu a punc starých časů, což působí poklidným dojmem v protikladu s dnešní moderní uspěchanou dobou.

Měsíční tygr není čtení pro každého. Jste-li milovníci dynamické četby, zřejmě pro vás bude spíše knižním břemenem. Ale pokud si libujete v pomalejším tempu vyprávění a spíš si čtení vychutnáváte, může vám tento román kápnout do noty. Mně osobně se líbil hodně, pomalu plynoucí příběhy mám hodně ráda.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Host, na jehož stránkách si knihu můžete pořídit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s