Design a site like this with WordPress.com
Začít

A co láska?

Mezilidské vztahy… O těch už bylo (a bude) napsáno knih! Je to velmi vděčné téma, které dá uchopit různými způsoby a zasadit do rozmanitých prostředí. To umělecké, atraktivní a zajímavé, si vybrala Šárka Šišková, akademická malířka. Její počin A co láska? je soubor tří povídek, z nichž dvě jsou propojeny hlavními postavami.

Červený kabriolet je povídkou první, a líčí propletené vztahy herců a režisérů. Do popředí se dostává ambiciózní herečka Alice prahnoucí po úspěchu, který jí má zajistit nejnovější film režírovaný mladým Patrikem. Ten si k Alici přizval ještě zkušeného Romana a nechává je hrát podle svých představ. Patrikovy metody jsou však velmi svérázné, s umělci obratně manipuluje. Kdo z nich je pro úspěch schopný udělat vše? Tato povídka je hodně zvláštní, poukazuje na to, kam je člověk v touze uspět schopen zajít. Je to psychologická sonda do života herců, kde vládne rivalita a štěstěna je víc než vrtkavá. Úplně jsem cítila chladnou atmosféru, která z ní vyzařovala a podtrhla tak její charakter.

Druhá povídka se jmenuje Nechodím nikdy pozdě. V ní se dostáváme do prostředí vysoké umělecké školy. Propletené vztahy studentů i jejich profesorů dávají tušit, že nás čeká hodně zajímavý příběh. Sledujeme proděkanku Kláru a její tajný milostný poměr, studenty Davida a Anežku – Anežka touží po Davidovi, David zase po Kláře – i Davidova otce, majícího v propletenci osudovou roli. Musím říct, že tato povídka mě zaujala nejvíc, zapůsobila na mě jak zápletkou, tak i šokujícím vyústěním.

Poslední povídka Ryba ve vodě se vrací k postavám prvního příběhu. Alici a Patrika potkáváme po pěti letech. Jsou i se svými protějšky v Chorvatsku. Patrik plánuje další film, a ani tentokrát neváhá manipulovat s ostatními ve svůj prospěch. Situace vyústí v tragédii, kterou nikdo nečekal… I tady mě poměrně mrazilo, autorka si vyhrála s dialogy mezi postavami, slovní přestřelky dávají poznat, že za pozlátkem kamarádství se skrývá faleš a zlo. Je to jako v klasické detektivní hře s psychologickou zápletkou, u žádného z hrdinů jsem si nebyla jistá jeho chováním. I tato povídka je povedená, dokazuje, že autorka umí rozehrát hru kočky s myší, u níž nevíte, na čem jste.

Jako celek knihu hodnotím kladně, Šárka Šišková mě mile překvapila. Má bohatou slovní zásobu, umí se vyjadřovat. Její styl působí trochu stroze, což je způsobeno použitím přítomného času v ději. Autorka udržuje čtenářovu pozornost hojnými dialogy postav, stejně jako popisy jejich niterných myšlenkových pochodů. Líbí se mi melancholický podtón celého textu. Ač se Šárka Šišková zaměřila spíše na negativní stránku vztahů mezi lidmi, na faleš a přetvářku, napsala poutavé čtení, které přinutí k zamyšlení. Ne, život není jen procházka růžovým sadem, není všechno zalité sluncem, a ne každý je upřímný a hraje s vámi férovou hru. Líbí se mi, že právě na tyto aspekty autorka poukázala a představila je jako součást běžného života.

A co láska? je neotřelý povídkový soubor, který můžu doporučit všem, kteří se rádi „vrtají“ v mezilidských vtazích a mají rádi příběhy ze současnosti. Já osobně jsem moc ráda, že jsem si díky laskavé nabídce nakladatelství mohla knihu přečíst a seznámit se tak s literární tvorbou Šárky Šiškové. Její malířské umění můžete obdivovat na obálce knihy, stejně jako na kresbách uvnitř, značících přechody mezi jednotlivými příběhy.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Literi.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

One thought on “A co láska?”

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: