Chirurg

„Kde já mohla bejt, kdybych byla neztloustla!“ Tak si naříkala legendární Heduš Homolková v podání Heleny Růžičkové. Nějak podobně může na svůj život nadávat MUDr. Hynek Grábl. Své životní nezdary však nemůže svést na metabolismus, ale na metlu lidstva, alkohol. Před lety pracoval jako špičkový chirurg na pražské klinice. Stačil jeden incident nasáklý promilemi a jeho kariéra se ocitla v troskách. Skončil jako řadový chirurg v příhraniční nemocnici, čím nepotěšil manželku ani děti. Bez naděje na lepší zítřky, bez peněz, bez alkoholu. Alespoň do doby, než se mu dosavadní už tak mizerný život začne bortit jako domeček z karet. Cesta do pekla je rychlá, ale jak z něj ven, za pomoci lahve něčeho ostřejšího nebo milenky?

Už předchozí kniha Petry Dvořákové Dědina mi dokázala, že umí tnout do živého, dostat se svým knižním hrdinům pod kůži, jako by je znala, nebo s nimi dokonce splynula. V Dědině to byl pohled na soudobý vesnický život se všemi jeho aspekty – lidi si vidí do talířů, závidí sousedovi zelenější trávu. Vystihla dokonale charaktery jednotlivých postav. Totéž se jí podařilo v Chirurgovi, kterého považuju za trefnou sondu do života frustrovaného chlapa.

Za mě to bylo wauu, super, prostě paráda. Čeká vás sarkastický, zpruzelý, věčně na *raný (pardon, ale jiné slovo se prostě nehodí) chirurg, který vás odoperuje, ani nemrknete okem, jen nesmí moc dýchat.  Takhle by se dal Hynek shrnout do jedné věty. Petra Dvořáková opět použila svůj typický styl psaní, ten jsem si hodně oblíbila a moje spisovné moravské ucho mu fandí. Autorka kombinuje obecnou a hovorovou češtinu, postavy, zejména Hynek, mluví tak, jak jim „zobák narostl“. Působí to přirozeně a přesně to vystihuje atmosféru a náladu jak Hynkovu, tak i jeho blízkých, máte pocit, že je znáte, že s nimi můžete taky tak mluvit.

Mezilidské vztahy jsou perfektně vykresleny, Hynek řeší problémy vztahové, generační (s dětmi a rodiči) i pracovní. Zasazení děje převážně do nemocničního prostředí je pro čtenáře hodně atraktivní. Hynek jako hlavní postava /promlouvá v ich-formě, takže vám své pocity a nálady servíruje sám za sebe/ je poněkud kontroverzní. Když už to vypadá, že by mohl vzbudit soucit a empatii, udělá nebo řekne něco, co sympatie srazí k zemi. A tak to jde stále dokola. Mohlo by se zdát, že je to poněkud klišoidní – alkohol, milenka, frustrace, pocit vyhoření – který chlap aspoň jednou v životě něco z toho nezažil? Ale o tom život je a vás by příběh sluníčkového doktora, jemuž všechno vychází na jedničku, asi brzy přestal bavit.

Petra Dvořáková v Chirurgovi dokázala, že se dokáže vžít i do mužské postavy a vystihnout ji brilantním způsobem. Hynek vás bude štvát, budete mu chtít kecat do života, budete s ním prožívat jeho propady a pokusy dostat se zpátky, přistihnete se, že mu občas i držíte palce.

Chcete pochopit jednoho vyhořelého doktora a nahlédnout pod pokličku soudobé nemocnice? Zkuste to s Chirurgem, stojí to za to.

Za recenzní e-book děkuji nakladatelství Host.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s