Design a site like this with WordPress.com
Začít

Knihkupectví na Bylinkovém náměstí

Natalie a Nathan jsou manželé středního věku. Děti jim vylétly z hnízda a pro ně nastává čas, kdy mohou dělat přesně to, co chtějí. A tak opustí Paříž a usídlí se v malebném městečku Uzès ležícím na jihu Francie. Natálie pověsí na hřebík své původní povolání profesorky francouzštiny a koupí si malé knihkupectví na Bylinkovém náměstí. Odteď může říct, že žije mezi knihami, což je její splněný sen. Prostřednictvím knížek Natalie proniká do srdcí místních obyvatel, dokáže jim doporučit takovou knihu, která jim pasuje jako ulitá. Trápí vás láska? Máte bolest na duši? Potřebujete zklidnit, uvolnit se nebo naopak hledáte vzrušení? Vstupte do krámku s knížkami a Natálie už bude vědět, co s vámi.

Musím říct, že do téhle knížky jsem se zamilovala na první pohled i začtení. Je nádherná, co se grafického zpracování týče, s úžasnou obálkou a černobílými črtami v jednotlivých kapitolách. K tomu připočtěte hlavní téma -knížky a poklidné tempo celého příběhu.

On to vlastně klasický příběh není. Natálie je sice stěžejní postavou, ale do popředí se dostávají její zákazníci. Pestrou přehlídku zahajuje nesmělá studentka Cloé, jejíž literární rozlet dusí příliš opatrná matka, setkáme se s pošťákem, který touží dobýt divadelní prkna, nebo se seznámíme s kultivovaným poutníkem Jacquesem. A to je jen zlomek z postav, jejichž kroky a směr dalšího bytí dokáže ovlivnit kniha doporučená zkušenou a sečtělou knihkupkyní. Natálie promlouvá v ich-formě a musela jsem se během čtení několikrát ujistit, že knihu napsal muž, protože se do ženy jako takové dokázal vcítit na sto procent. Naznačuje určité aspekty Natáliina života, zjistíme, jak vřelý a láskyplný vztah ji pojí k manželovi, že i ona má občas typické ženské touhy a že její vztah s dcerou není takový, jaký si vysnila. Ale tohle opravdu není primárně o Natálii, spoustu věcí z jejího soukromí nechává Éric de Kermel jen naznačených.

Pokud čekáte akční děj a myslíte si, že zažijete rušný den knihkupce, tak vás musím zklamat. Knihkupectví na Bylinkovém náměstí plyne velmi zvolna, je to spíše relaxační a uvolňující četba, která vás dostane do pohody. Text je protkán nejrůznějšími citáty o knihách a čtení, stejně jako Natáliinými úvahami o životě, o světě, o lidech a… o knihách. Dalo by se říct, že celá knížka je jeden velký citát, který stojí za to přečíst, vstřebat a nechat na sebe působit.

Udělat si čas na čtení neznamená jenom otáčet stránku za stránkou, ale udělat si také čas na samotná slova. Čas zastavit se, žvýkat slova jako divokou trávu, kterou člověk sebere na procházce a potom si ji vloží do pusy. Být schopný nechat slova ležet stranou, jako se nechává uležet těsto na palačinky, a potom s k nim zase vrátit. (str. 32)

Myslela jsem si ,že jsem dost sečtělá, ale Natálie mi dala pořádnou lekci. Mám co dohánět. Knih, které zmiňuje a které jsem ještě nečetla, je přehršel. Na konci románu autor umístil seznam děl, které se v příběhu objevují, takže si můžete rozšířit literární obzory.

Určitě si tohle dílko nesmíte nechat ujít, jste-li ryzími milovníky literatury, milujete knihkupectví a knihovny. Knihkupectví na Bylinkovém náměstí přináší pohlazení na duši a donutí vás trochu zpomalit, prožíváte-li hektické dny. Tolik citátů, tolik námětů k přemýšlení a hlavně, tolik knih.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

2 komentáře: „Knihkupectví na Bylinkovém náměstí“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: