Design a site like this with WordPress.com
Začít

Pařížský architekt

Paříž, rok 1942. Město se nachází v područí nacistů, jeho obyvatelé se potýkají s hladem a nedostatkem práce. I architekt Lucien Bernard se musí za války pořádně otáčet. Pracovních zakázek ubývá. Když za ním přijde bohatý podnikatel Auguste Manet s nabídkou, která by mohla ohrozit jeho život, ale na druhou stranu zajistit zajímavý finanční obnos, po menším váhání ji přijme. Má vymyslet důmyslné a neodhalitelné úkryty pro Manetovy židovské přátele. Kromě toho Lucien projektuje nacistům továrnu, aby nepůsobil podezřele. Manet ho o pomoc poprosí ještě několikrát a Lucien zjišťuje, že ho vymýšlení krytů baví a je to jeho způsob, jak se vzepřít Němcům. Ale jak dlouho to může fungovat?

Román Pařížský architekt se vrací k událostem druhé světové války, konkrétně se zabývá situací ve Francii. Jedná se o fikci zasazenou do skutečných historických reálií. Autor zmiňuje neblaze proslulé zatýkání francouzských Židů svými vlastními lidmi, tragédii, jejíž stín hanby ulpívá na zemi galského kohouta dodnes.

Charles Belfoure je původní profesí architekt a historik. V tomto beletristickém díle spojil oba faktory dohromady a napsal propracovaný román, jehož každá stránka je prodchnutá napětím. Dokonale vylíčil atmosféru tehdejší doby, kdy se lidé báli o svůj život, protože nevěděli, jestli je gestapu neudá soused nebo i blízký rodinný příslušník. Ač se jedná o autorovu prvotinu, je vyzrálá, čtivá a celou dobu dokáže udržet pozornost.

Za zmínku stojí i samotný hlavní hrdina. Musím přiznat, že jsem si k němu hledala cestu, k srdci mi hned nepřirostl. Měl o sobě docela velké mínění, byl ješitný, taky požitkář, hodně mi připomínal Oscara Schindlera, s kterým ho spojovala pomoc Židům. Líbilo se mi, že nebyl prvoplánový kladný hrdina, jehož byste milovali od prvních stránek. Ale ta prošlapaná cesta k Lucienovi za to stála. Ne, vnitřně se určitě nezměnil, hlavní charakterové vlastnosti mu zůstaly, ale uvědomil si, že je schopen svými činy změnit svět. A záchrana lidského života je právě jedním z nich.

Pařížský architekt by určitě neměl uniknout čtenářům, kteří vyhledávají literaturu, jež beletristicky zpracovává důležité historické okamžiky tak, aby byly zachovány základní pilíře kvalitního skutečného příběhu – autenticita a věrohodnost.

Mně se Pařížský architekt vryl pod kůži a nechal ve mně hluboký dojem, můžu ho jen a jen doporučit.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu můžete koupit.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: