Jedna, dvě, Hračkář jde

Zdroj: Chrudimka.cz

Andrew Mayne zaujal čtenáře kriminálních příběhů svým debutem Šelma, v němž představil zajímavého knižního hrdinu. Profesor bioinformatiky Theo Cray svou inteligencí i věcným pohledem vědátora přispěje k dopadení šíleného vraha. V Hračkáři se s ním setkáváme podruhé, a jak jinak, opět v roli vyšetřovatele.

Po událostech spojených se zabijákem Šelmou se Theo musí vzdát práce na univerzitě. Pracuje jako odborník na profilování, ale necítí se příliš spokojený. Jednoho dne je, aniž by si to přál, vtažen do případu ztraceného chlapce. Je to poměrně podivná kauza, hoch nevyrůstal v příjemném rodinném prostředí, jeho otec je dost podivného charakteru, navíc pracuje pro místního gangstera. Policie se proto k vyšetřování moc nemá. Když se Theo začne o případ zajímat, zjistí, že kromě malého Chrise zmizeli ještě další kluci. Říká se, že je unesl tajemný Hračkář, místní letitá legenda. Theo má jen pár informací, o něž se může opřít. Přesto se pouští do pátrání a zjišťuje, že to opět nebude vůbec jednoduché.

Theo je pohlcen vědeckou činností, okolní svět vnímá skrze svůj chytrý mozek. Věci matematicky analyzuje, ve všem vidí nějaký konkrétní vzorec. Pokud jste Šelmu četli, víte přesně, o čem je řeč. A jestli je Hračkář vaše první setkání s Theem, problém to není. Autor se k případu Šelmy průběžně vrací (v podstatě spoileruje), takže budete v obraze. Oba romány spojuje jistá šablonovitost, ale to už tak u sérií bývá.

To, co vzbudilo pozornost a úžas v Šelmě, využívá Andrew Mayne i v Hračkářovi. Spojení podivínského vědce a jeho metod s klasickým vyšetřováním zločinu je něco podobného, jako bylo propojení vědy a sci-fi v Marťanovi Andyho Weira. Kombinace neobvyklého je prostě sázka na jistotu, když je třeba vznést trochu vzruchu do zajetých žánrových kolejí. Možná vás suchopárné vědecké popisy budou trochu nudit, přece jen jich není málo, ale v příběhu mají svůj význam a pomáhají nahlédnout do podstaty Theovy činnosti. On sám působí sympaticky, jeho asociální povaha a velká inteligence ho činí charismatickým a atraktivním zejména pro ženskou část čtenářstva. Tím, že je použita ich-forma ve vyprávění právě z Theova pohledu, můžeme ocenit i věcný, trochu suchý humor a omluvit tak jeho občasnou samolibost.

Pokud hledáte neotřelý thriller, milujete nervy drásající napětí a klasická detektivka vás nudí, Hračkář vás určitě překvapí.

Za recenzní e-book děkuji portálu Chrudimka.cz, kde recenze primárně vyšla

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s