Design a site like this with WordPress.com
Začít

Upeč třeba chleba

Zdroj: Chrudimka.cz

Programátorka Lois žije v permanentním stresu. Kromě napětí z přemíry práce ji trápí bolavý žaludek. Když jí u dveří přistane leták s rozvážkou domácího jídla, rozhodne se  ho vyzkoušet. Pro její zažívání i nervy je to hotový balzám, po kterém se cítí skvěle. Jenže každá pohádka jednou končí. Bratři, jimž podnik patřil, se musí vrátit kvůli končícímu vízu zpátky do Evropy. Lois přenechají keramický hrnek s kváskem. Mladá žena má jediný úkol, udržet kvásek při životě a péct poctivý domácí chleba. Lois se do nové činnosti zamiluje, peče chleba nejen pro sebe, ale také pro kolegy v práci. Když se rozhodne ucházet o místo na místním farmářském trhu, netuší, jak moc se její život díky bujarému a svéráznému kvásku změní.

Robin Sloan se čtenářům poprvé představil s knihou Nonstop knihkupectví pana Penumbry, která zaujala neobvyklým propojením světa tajů a záhad s moderními technologiemi. V románu Kvásek se autor opět vrátil k technice, tentokrát ji dal dohromady s tradiční domácí kuchyní.

Do rukou se vám dostává kniha, kterou můžete uchopit různými způsoby. Můžete ji brát jako motivační příběh, který vám může pomoct změnit život. Nebo ji vnímat jako poselství směrem k současné společnosti – jak spolu můžou kráčet ruku v ruce tradice a moderní technologie. Lze je skloubit dohromady? Každopádně se autor zabývá myšlenkou, kam dokáže člověk jít při hledání nových způsobů zajišťování potravy  pro lidskou společnosti. Bio potraviny, pojídání hmyzu nebo vynalézání jednoduchých alternativ ke klasickému jídlu jako jsou tekuté náhražky, které mají zasytit, zároveň tělo nezatěžovat. Právě tato vize působí trochu děsivě, zejména jste-li příznivci tradičních pokrmů, které si můžete pořádně vychutnat.

Kvásek je psán poutavě, dobře se čte. Autor použil ich-formu, příběh sledujeme z pohledu Lois. Do knihy zakomponoval i trochu magična podněcujícího čtenářovu představivost a fantazii. Chlebový kvásek zpívá, dokonce vyžaduje speciální hudbu, v kůrkách bochníků kreslí obličeje, které se tváří podle toho, zda jim Loisina péče vyhovuje. Pokud jste až doposud neměli chuť na krajíc čerstvého voňavého chleba, při čtení ji určitě dostanete. S Lois a jejím “vypečeným” kváskem, který vyžaduje speciální péči, proniknete do světa programátorů, jejichž jedinečný svět je pro nás mnohdy nepochopitelný a nahlédnete do zákulisí zkušených trhovců.

Za recenzní e-book děkuji portálu Chrudimka.cz, kde recenze primárně vyšla

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: