Design a site like this with WordPress.com
Začít

Rusko očima malého kluka

Zdroj: Chrudimka.cz

Taky jste v dětství hltali Čuka a Geka? Bylo vám jedno, že autorem je ruský spisovatel a kniha je tak trochu prokomunisticky laděná? Pokud ji znáte, určitě vás, stejně jako mě, asi nejvíc bavila cesta malých kluků za tátou na Sibiř, kterou absolvovali vlakem. Dva tisíce kilometrů Z Moskvy do hlubin sibiřské tajgy, to muselo být úžasné dobrodružství. Podobný zážitek slibuje i kniha Trosečník sibiřský, ve které spisovatelka Světlana Glaserová zpracovala vzpomínky svého otce na dětství v Rusku dvacátých a třicátých let a pozdější život ve válkou zmítaném Protektorátu.

Malý Slávek žil s rodiči a sourozenci na západní Sibiři, kde měli statek. V té době začali kulaci upadat v nemilost a rodina Kličkových se proto vydala na dalekou cestu do Vladivostoku za novým životem. Slávkovi v paměti uvízla nekonečně dlouhá cesta vlakem, kdy s sebou vezli nejen osobní věci, nábytek, ale i krávu. Vlivem okolností putovali Ruskem ještě mnohokrát, aby po uvěznění otce skončili v Čechách, které si na základě vzpomínek malovali v optimistickém tónu. Jenže nová vlast balancuje na okraji války a Kličkovi si opět musí pomoct sami.

Tenhle počin bez váhání řadím mezi knižní překvapení tohoto roku. Autorce se podařilo zpracovat původní otcovy zápisky tak brilantně, až máte pocit, že se na svět díváte bezelstnýma očima malého vykuleného kluka. Spolu s ním čelíte nástrahám, které na malého ustrašence čekají, ať už v podobě požáru tajgy, nebo strachu z neznámých lidi. Jak postupuje čas, Slávek, v Čechách zvaný Václav, se mění, stává se z něj životem ostřílený mladík hýřící sebevědomím, uvnitř však plný zmatků, protože neví, kam vlastně patří. Bohémská duše, touha po nezávislosti a svobodě mu přinese mnoho nevšedních zážitků. 

Jsem ráda, opravdu upřímně ráda, že se mi toto dílo dostalo do ruky. Zaujal mě jak příběh, tak i grafické zpracování. Barvitý děj doplňují fotky a primárně ilustrace vytvořené přímo autorkou Světlanou Glaserovou. Jsou půvabné, dětsky bezelstné a přispívají k vytvoření správné atmosféry.

Trosečníka sibiřského by určitě neměli přehlédnout milovníci ruských reálií, dobrodružných příběhů i biografií nevšedních lidí. Román se dá číst napříč generacemi a myslím, že je to ideální kniha pro mladé čtenáře, kteří hledají neotřelou a zajímavou četbu, díky níž by si mohli přiblížit doby dávno minulé.

Za recenzní e-book děkuji portálu Chrudimka.cz, kde recenze primárně vyšla

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: