Design a site like this with WordPress.com
Začít

Hořká příchuť prázdnin

Zdroj: Chrudimka.cz

Anders de la Motte před pár lety české čtenáře uhranul trilogií Game, poté přišlo dvoudílné MemoRandom. V současné době se můžete začíst do detektivní série Roční období, jež uvedl mysteriózním krimi románem Konec léta. Následuje Podzimní případ, který i přes detektivní tématiku hraje na mollovou notu.

Policistka Anna Vesperová se s pubertální dcerou Agnes stěhuje z rušného Stockholmu do poměrně klidné vesničky, aby převzala vedení místní policejní stanice. Se stínem mrtvého exmanžela, věčně nabručenou dcerou a nezbedným psem se Anna ubytuje v domě zvaném Tabor, který patří zámožné Elisabet Vidjeové. Její syn Simon se kdysi za záhadných okolností utopil v místním kamenolomu a jeho smrt už dvacet sedm let leží jako tíživý povlak na celé vesnici. Co se stalo osudného dne, kdy si pětice nejlepších kamarádů vyjela stanovat? Domů se vrátili jen čtyři. Anna se pouští do pátrání, ale je to jakoby píchla do vosího hnízda – o případu nechce nikdo mluvit a vypadá to, jakoby se někdo snažil pátrání bojkotovat. Ani Anna to nemá, co se osobního života týče, jednoduché. Ze Stockholmu v podstatě utekla poté, co pohřbila svého exmanžela a otce Agnes. S sebou si odnesla tíživé tajemství, které ji může zničit. Jenže je tady Agnes, která má nárok znát pravdu o smrti otce, i když je to pro ostřílenou policistku těžké.

Podzimní případ v sobě spojuje to nejlepší ze severské kriminálky a společenského dramatu. Mistrně střídá minulost a současnost, kapitoly končí vždy na napínavém místě,takže nutně potřebujete vědět, jak to pokračovalo dál.

Zaujme i lokalita – malá vesnička je přesně to pravé pro rozehrání pořádného dramatu, jehož kořeny prorůstají celou vesnicí. Všechno souvisí se vším – v případě Simonovy smrti to platí dvojnásobně. Anna odkrývá pozadí tragické události a zjišťuje, že hrabat se v minulosti může mít osudové následky i pro ni.

Anders de la Motte skvěle vystihl tísnivou náladu vinoucí se příběhem. Z prvotního ryze detektivního příběhu se stává drama, které si nezadá s shakespearovskou klasikou. Charaktery jednotlivých postav jsou skvěle nastíněny. Anna působí sympaticky a lidsky, což je umocněno drobnou vadou řeči. Její dcera je přesně taková, jako miliony jejích pubertálních protivných vrstevníků, máte chuť roztrhnout ji jako hada a zároveň ji chránit před zlým světem. Vztahy ve vesnici potvrzují známou pravdu, že všichni rádi koukají druhým do talířů, ale běda, když se chce někdo podívat do toho jejich.

Podzimní případ je napínavý thriller plný vzpomínek, z něhož cítíte nádech nostalgie. Určitě zaujme příznivce klasických severských krimi, stejně jako milovníky hutných příběhů s dramatickou zápletkou.

Za recenzní e-book děkuji portálu Chrudimka.cz, kde recenze primárně vyšla

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: