Design a site like this with WordPress.com
Začít

Třetí poločas


Mladí manželé Stijn a Carmen žijí spokojeně, společně vychovávají roční dcerku a nic jim nechybí. Do jejich bezstarostného světa náhle a bez vyzvání vstoupí šokující zpráva a rozbíjí idylku –  Carmen má rakovinu prsu. Agresivní forma nemoci zasahuje i ostatní orgány v těle a Carmen musí podstoupit náročnou léčbu. Stijn se s bezvýchodnou situací srovnává po svém. Vrhá se do víru nočního života, účastní se divokých večírků, na kterých nechybí alkohol, povzbuzující látky ani sex. Stijn si své jednání obhajuje tím, že i on je ve stresu a v napětí. Manželce je i přesto velkou oporou, doprovází ji na chemoterapie, zároveň se stará o dceru a vede svou firmu. Na jedné akci se však bezhlavě zamiluje a stojí na rozcestí. Má zůstat s Carmen, k níž ho, podle něj, už neváže láska, ale soucit, nebo začít znovu s Roos? Nakonec si uvědomuje, že i přes časté mimomanželské poměry je Carmen jeho životní láskou, navíc je spojuje i role rodičovská a vrací se k ní, aby spolu bojovali o zázrak.

V románu líčí autor Raymond van de Klundert (Ray Kluun) svůj vlastní životní příběh. Název Třetí poločas vychází z Kluunovy vášeň pro fotbal a zároveň vyjadřuje zoufalství a bezmoc – pojem třetí poločas vlastně neexistuje, čímž je řečeno vše.

Kluun píše přirozeným způsobem, věcným, bez příkras, není mu cizí černý humor, místy hrubší a cynický. Pokud do Stijna promítl sám sebe, udělal to bez jakýchkoliv skrupulí. Jste-li příznivci tradičního vztahu, v němž tři nemají co dělat, budete mít se Stijnem velký problém. Tenhle chlapík vás však na své slabosti upozorní hned na počátku, takže nemůžete říct, že vás nevaroval. Na druhou stranu je nesmírně ochranitelský vůči své rodině, Carmen i dceři Luně.

Jsem hédonista a trpím těžkou monofobií. Ten hédonismus se Carmen moc líbil, okamžitě nás to spojilo. S mým panickým strachem z monogamie je od prvopočátku spokojena méně. Ze začátku si jistě myslela, že to není zase až tak nejhorší. Vyprávění o mých vztazích v minulosti, které byly jedno velké zahýbání, ji dost bavilo a viděla v něm tehdy spíš než varování další vzrušující důvod navíc, proč si se mnou něco začít. /str. 11/

Třetí poločas je i přes drsnou slupku Stijnova (Kluunova) cynismu velmi emotivní, až naléhavý. Zasáhne vás upřímností a syrovostí, Stijn si servítky nebere. Vedle nemoci kráčí sebevědomým krokem sex, jeden z nejdůležitějších prvku v životě hlavních hrdinů. Drsné výjevy z Carmenina léčení střídají prostřihy do milostného života Stijna. Peprné popisy sexuálních scén jsou vylíčeny tak, jak by si o nich povídali chlapi v hospodě u piva. Bez kudrlinek, bez studu. Román se také zabývá závažnou a diskutovanou otázkou dobrovolného odchodu ze světa – eutanázie. V Holandsku, kde se děj odehrává, je tento akt za určitých podmínek povolen, u nás jen sebemenší myšlenka na možnost legalizace vyvolavá bouřlivé diskuse mezi příznivci a odpůrci.

Ve vyprávění se Stijn vrací do minulosti, seznamuje čtenáře se svými známými, přibližuje místa, která jsou mu blízká. Má-li k někomu či něčemu faktickou poznámku, je do textu zakomponována jako poznámka na lepítku. Zůstává tak zachována přehlednost, zároveň získáte komplexní informace. Každá kapitola je uvedena citátem z Kluunových oblíbených písní, ty velmi trefně glosují následující děj.

Třetí poločas vychází v dotisku druhého vydání, s nejkrásnější obálkou vůbec a v geniálním překladu Marty Novákové, jíž se podařilo vystihnout svérázný Kluunův styl. Čtu ho už potřetí a zcela určitě ne naposled. Doporučuji všem, kteří hledají silné příběhy, v nichž není místo pro zbytečný patos.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Jota, na jehož eshopu si knihu můžete koupit.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

2 komentáře: „Třetí poločas“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: