Pátá oběť

Před necelým rokem čtenáře thrillerů a kriminálních příběhů uchvátil spisovatel J. D. Barker se svým románem Čtvrtá opice, prvním dílem nové série. Naprosto mě (a nejen mě) svým psaním dostal a dokázal, že umí šokovat. Tam, kde „Opička“ končí, začíná Pátá oběť. Můžete si být jistí, že pokud jste předchozí knihu vydýchávali těžce, po přečtení druhého dílu vás asi rovnou odveze rychlá.

Detektiva Sama Portera potkáváme ve chvíli, kdy jeho oddělení řeší nový případ – v chicagském parku je pod zamrzlou hladinou laguny nalezena mrtvá dívka. Z logického hlediska je to nemožné, protože laguna je zmrzlá delší dobu, než je děvče pohřešováno, navíc má na sobě šaty jiné dívky a ta zmizela dva dny zpátky. Samovi kolegové se pouští do hledání odpovědí a souvislostí, ale on se věnuje něčemu úplně jinému. Hádejte, co to asi tak může být? Porter je přímo posedlý Opičákem, záludným a šíleným vrahem, který mu proklouzl a utekl. Kvůli tomu je postaven mimo službu, ale znáte tyhle urputné policajty – jakmile se do něčeho zakousnou, jen tak lehce to nepustí. Sam tedy pátrá po Bishopovi na vlastní pěst a jeho kolegové zatím řeší záhadu mrtvé dívky, a ani oni to nemají vůbec jednoduché.

J. D. Barker si Čtvrtou opicí otevřel dveře do vybrané společnosti mistrů v žánru thrilleru a detektivky. Zahraniční tisk ho přirovnává k Stephenu Kingovi nebo Thomasovi Harrisovi, já v něm vidím něco z Chrise Cartera a Jefferyho Deavera. Svůj bravurní styl si udržel i v Páté oběti, pěkně našlapané bichli, v níž není stránka, u které by vám nehrozil infarktový stav. Opět využil momentu překvapení, povedl se mu přímo výstavní kousek, který mě šokoval natolik, že jsem se musela vrátit v ději o pár stránek zpátky, aby to moje mysl pobrala.

Autor se nesoustřeďuje pouze na Portera, dává prostor i dalším postavám, hraje si s jejich dějovými linkami, aby je spojil v naprosto šílené vyústění. Měla jsem pocit, že mi někdo sebral rozečtenou knihu přímo v tom nejlepším. Barker je stejné psycho jako Opičí vrah Bishop! Nezbývá nic jiného, než si počkat na třetí díl, který snad hodně vysvětlí, protože otázek, těch budete mít po dočtení opravdu spoustu.

Pokud jste Čtvrtou opici četli, Pátá oběť pro vás bude přímým pokračováním, nedoporučuji číst ji samostatně, jsou spolu těsně provázány. Stejně to bude i s třetím dílem. Podle mě je to další geniální autorův tah, jak nenechat čtenářovy nervy v klidu.

Tohle prostě musíte číst!

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Domino, na jehož eshopu si knihu můžete pořídit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s