Elena

Těsně po válce se mladá žena Elena seznámí s lékařem Alfrédem. Přijíždí za ním z Prahy do Turnova na dovolenou. Chtějí se blíže poznat a zjistit, zda prvotní okouzlení časem nevymizí. Elena v domě nachází deníky, které ji děsí. Psala je neznámá dívka Erika. Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby v nich nebylo popisováno to, co se Eleně teprve stane. Ohromená žena nevěří svým očím, avšak vše se do puntíku vyplní. Elena stojí před těžkou volbou. Může změnit svůj budoucí osud ve prospěch jiných. Ale za jakou cenu?

Pro knihkupectví Luxor jsem před nedávnem recenzovala knihu Rybářské detektivky. Byla to pro mě střelba naslepo – autora jsem doposud neznala a při výběru jsem se řídila pouze anotací a instinktem. A musím říct, že na mě čekalo poměrně příjemné překvapení v podobě čtivého příběhu nejen pro chlapy. :). Když mi Jiří Pešaut nedávno nabídl možnost recenzovat jeho starší počin, neváhala jsem.

Velmi útlá novela skrývá silný příběh s morálním podtextem. Dotýká se milostného vztahu dvou lidí, který se ještě pořádně nerozhořel a už musel projít těžkou zkouškou, na paškál si bere mezilidské vztahy, jejichž pevnost bývá často narušena nemilými lidskými vlastnostmi jako je závist, zlost a nenávist a zaobírá se tématikou z nejtěžších, holokaustem. A ještě k tomu musíme připočíst děsivé zápisky zavánějící duchařinou… Poměrně dost nabito na pár stránek, říkáte si asi. Nebude z toho jen nepřehledný a nedotažený galimatyáš?

Jiří Pešaut umí přitáhnout ke čtení. Píše civilním způsobem, který je spíše akčnějšího charakteru. Text obsahuje hodně dialogů přispívajících k tomu, že se nenudíte. Jde o čtivou záležitost, poměrně vrstevnatou a s větším množstvím postav, takže se občas musíte soustředit. Co se týče duchařské tématiky, má důležitou roli, protože navádí hlavní hrdiny ke konkrétním akcím, ale bát se určitě nebudete. Docela snadno bych si knížku dokázala představit ve filmové podobě, je natolik akční a zároveň křehká, s atraktivním námětem, že by se dala opravdu skvěle uchopit.

Elena má ještě jednu zajímavou věc, a tou je konec. Nebudu prozrazovat, jaký, protože se to nesluší a byla by škoda, kdyby vám nespadla brada úžasem a šokem tak, jako mně. Nekončí totiž jako většina knih, vyústění vám bude ještě dlouho rezonovat v hlavě.

Elenu si přečtěte, pokud hledáte příběh plný akce a emocí, zajímáte se o válečnou historii a baví vás tajemno a duchařina.

Za recenzní výtisk mockrát děkuji autoru Jiřímu Pešautovi.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s