Beze svědků

Nejhorší noční můrou všech rodičů je, že by mohli přijít o své dítě. Laurel Macková už deset let neví, co se stalo s její dcerou, která jednoho dne vyrazila do knihovny a už se nevrátila domů. Zmizela beze stopy, nikdo ji neviděl. Když matce policie oznámí, že se našly ostatky její dcery, vůbec netuší, co se s Ellie po celých deset let dělo. Odešla sama nebo se stala obětí únosu? Laurel se z toho nemůže vzpamatovat, naděje na lepší zítřky nastává, když jí do života vstoupí nový muž. Floyd je příjemný, pozorný a má dceru. Poppy je až děsivě podobná Ellie, když byla malá. Laurel se konečně cítí šťastná, ale přesto v ní hlodají pochyby ohledně malé Poppy. Laurel se noří do nového vztahu a na povrch přitom vyplouvají poměrně zajímavé a zároveň znepokojivé skutečnosti, které ženě obrátí život o sto osmdesát stupňů.

Ztracená Ellie byla nejoblíbenějším dítětem Laurel, miláčkem, se kterým nebyly nikdy žádné problémy. Po záhadném zmizení však rodinu, aniž by chtěla, rozdělila. Matka se natolik ponořila do své bolesti, že nevědomky od sebe odehnala manžela Paula i zbývající dvě děti, dceru Hannu a syna Jakea. Lise Jewellové se podařilo vystihnout zoufalství a žal matky, který je s ničím nesrovnatelný. Dokonale se vžila do pocitů zralé ženy, pro niž v určité části život skončil. Má nárok na lásku i nový začátek?

Román je rozdělen na několik částí, autorka v nich důmyslně kombinuje pohledy hned několika postav, které jsou v příběhu zainteresovány. Z jejich vyprávění jsou poskládány střípky deseti let Eliina života. Možná na zápletku přijdete sami a nebude pro vás žádným překvapením, ale cesta, která vás k pátrání povede, je šílená, dramatická a místy velmi bolestná, takže pár šokujících zvratů na vás čeká.

Od Lisy Jewellové jsem před pár lety četla úžasnou knihu Dům, ve kterém jsme vyrůstali, ze které jsem byla naprosto unešená. Je jasné, že jsem nemohla její další počin, který vyšel v nakladatelství Cosmopolis pod názvem Beze svědků, nechat bez povšimnutí. Oba romány spojuje tématika rodinných vztahů, u nichž by si na své přišel nejeden psycholog. Rozpad rodiny způsobený konkrétním problémem je stěžejním bodem i knihy Beze svědků.

V tomto románu Lisa Jewellová kráčí ve stopách Ruth Rendellové, autorky psychologických thrillerů, která vždy mistrně splétala jednotlivé dějové linky v šokující závěr. Prvotně se děj točí kolem kriminálního případu, ale důraz je kladen především na psychologický profil postav.

Román Beze svědků můžu doporučit všem milovníkům napětí i rodinných příběhů.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, na jehož eshopu si titul můžete koupit.

2 komentáře: „Beze svědků

  1. Teď jsem dočetla Dům, ve kterém jsme vyrůstali. Moc děkuji za tip. Po této knížce ve mně zůstane „stopa“.
    Přeji Vám krásné letní dny 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s