A na nebi čekají hvězdy

Americká autorka Lori Nelson Spielmanová je autorkou třech úžasných románů: Seznam tajných přání, Sladké odpuštění a aktuálního A na nebi čekají hvězdy , které vydalo nakladatelství Cosmopolis. Ani autorka, ani její knížky nejsou příliš známy, cestu k nim si musíte najít sami. Ale pokud se začtete, dostanete kvalitní čtenářský zážitek. Tedy pokud holdujete románům pro ženy s nádechem romantiky, do nichž je přimíchána špetka vážnosti a naléhavosti. Lori Nelson Spielmanová svým knižním hrdinkám život neulehčuje. Musí si své osobní štěstí vybojovat samy a ne vždy je to procházka růžovým sadem. O tom by vám mohla vyprávět Erika, stěžejní postava z poslední knihy.

Erika pracuje jako realitní makléřka. Svou práci miluje, i když doslova tvrdě maká, aby získala místo v prestižním žebříčku newyorských makléřů. Po rozvodu s manželem vychovává dvě dcery. Snaží se jim dát to nejlepší, ale… Ale je tady ta práce. A tak jednoho dne Erika nemůže odvézt Kristen a Annie na kolej, dívky mají jet samy vlakem. Vlivem dalších okolností odjíždí Kristen sama. Vlak, v němž cestuje, se stává terčem útoku a Kristen je jednou z obětí. Její smrt si Erika vyčítá, kdyby nedala přednost práci, nemuselo se to stát. Stejné výčitky má i Annie, své matce zatajila, že studium přerušila a proto na kolej neodjela spolu se sestrou. Obě se upínají k naději, že došlo k záměně a Kristen žije. Jsou natolik pohlceny vlastním truchlením, že zapomínají na to nejdůležitější – ještě mají jedna druhou. Dokážou si to uvědomit než bude pozdě?

Po téhle knize jsem sáhla a hned jsem věděla, že to bude sázka na jistotu. Četla jsem oba přechozí romány, moc se mi líbily. Oceňuji, že autorka se zabývá náročnými společenskými tématy, které dokáže přetavit do čtivé podoby a nechat prostor k přemýšlení. Konkrétně tento příběh si bere na paškál vztahy rodinné, hlavně ty mezi matkami a dcerami. Víme, jak dokážou být někdy výbušné a není lehké je vybalancovat tak, aby byla spokojenost na obou stranách.

Erika i Annie zapomněly na to nejdůležitější – na komunikaci. Upínají se k falešné naději a nevidí jedna druhou. Propast mezi nimi se rozšiřuje a nechybí mnoho, aby došlo k vzájemnému odcizení. Někdy jsem tu zarputilost nechápala, vždyť Američané jsou známí tím, že o všem diskutují, probírají své problémy, tak proč to nedokážou ty dvě? Nakonec zjistíte, že pod pokličkou je toho skryto mnohem víc, než jen smutek ze ztráty blízkého člověka. Autorka velmi citlivě popisuje, co všechno Erika s dcerou prožívaly, jejich pocity i nálady. Příběh koncipovala tak, že v kapitolách se střídají pohledy obou hlavních postav. V ich-formě promlouvá Erika, er-formou poznáváme Annie.


Tahle knížka je opravdu smutná a dojemná, přiznám se, že jsem potřebovala kapesník. Kromě New Yorku se odehrává na zajímavém místě, odlehlém ostrově Mackinac, kde Erika vyrůstala. Barvité popisy přírody i téměř poustevnického života jeho obyvatel působí lákavě, měla jsem chuť se tam vypravit.

Román upoutá milovníky bouřlivých rodinných vztahů, stejně jako těch, kteří si libují ve spletitých cestách hrdinů ke šťastnému a spokojenému životu.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmpolis, na jehož eshopu si knížku můžete koupit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s