Občas lžu

Amber leží v nemocnici, potlučená a v kómatu. Slyší, co se kolem ní děje, ale není schopná reagovat. Vůbec netuší, co se jí mohlo stát. U jejího lůžka se střídají členové rodiny – manžel, sestra, rodiče. Amber cítí napjatou náladu, která mezi nimi vládne, ale ničemu nerozumí. Vypadá to, že z nehody, jež se jí stala, byl obviněn manžel. Proč na něj její sestra zvyšuje hlas, měli snad spolu poměr? Odpověď se nachází hluboko v Ambeřině minulosti.

Alice Feeney příběh servíruje s naprostou jistotou, že vás bez mrknutí oka dostane do kolen. V kapitolách se střídá současnost s poměrně nedávnou minulostí datovanou přibližně týden do Ambeřiny osudové nehody. Autorka použila ich-formu, jako vypravěčka se představuje samotná Amber. Skládá mozaiku vskutku šokujících událostí, nevíte, jestli je oběť nebo bezohledná potvora. To vše je proloženo deníkem malé holčičky, která ze všeho nejvíc toužila po kamarádce. Tento deník, byť na první pohled s příběhem nesouvisející, je právě klíčem k celému případu. Sakra zapeklitým klíčem. Přinutí vás přemýšlet, pátrat a kombinovat, jak to vlastně celé může být. I já jsem měla své teorie, které mi spisovatelka rozmetala a připravila takový závěr, nad kterým tápu ještě dnes. Ona se totiž do poslední chvíle držela stěžejní myšlenky příběhu, což je lhaní. A je na vás, jestli rozpoznáte, co je tady nakonec pravda a co lež?

Spousta věcí mě překvapila. Autorka využívá různých šokujících momentů , záměrně vás vodí po svých cestičkách, takže vůbec nevíte, na čem jste. Bravurně si pohrála s psychologickou tématikou, která zde hraje stěžejní roli. Rodinné vztahy, rivalita, soutěžení, stereotyp manželského soužití – to vše do děje zakomponovala jako pořádný propletenec, v jehož rozmotávání si nemůžete být ničím jistí. Zataháte za klubko vedoucí k pravdě nebo ke lži?

Alice Feeney je vážně skvělá, Domino mělo opět dobrý čich na novinku. Pro český knižní trh neznámá autorka, která svým debutem Občas lžu opravdu boduje na všech frontách, podle knihy se točí i seriál.
Pokud vás baví psychothrillery a jste natěšení na pořádnou jízdu, tohle je volba přesně pro vás.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Domino, na jehož eshopu si knihu můžete zakoupit.

2 komentáře: „Občas lžu

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s