Malé temné lži

Sharon J. Bolton přichází s další knihou bez Lacey Flint, i tentokrát nabízí lákavou lokalitu a také námět – pátrání po ztracených dětech.

Falklandské ostrovy patří Velké Británii. Není to ani tak dávno (rok 1982), co se Argentina pokusila ostrovy ovládnout. Akce se nepodařila a Falklandy tak i nadále náleží Británii, přestože se s tím horkokrevní Jihoameričané nikdy nesmířili. A právě tam, do místa, kde se snoubí anglická rezervovanost a chlad s jižanským temperamentem, je situován nejnovější počin britské autorky.

Seznamujeme se s Catrin Quinnovou, citově vyhaslou ženou, která žije doslova ze dne na den. Můžeme říct, že spíše přežívá. Před několika lety přišla po tragické nehodě o dva syny a od té doby je psychicky na dně. Z apatie ji nedokáže probudit ani pátrání po pohřešovaném chlapci, který se záhadně ztratil.

Callum je bývalý voják, který si nese spoustu šrámů na duši. I pro něj je hledání ztraceného chlapce traumatickou záležitostí. Probouzí staré nezhojené rány, on i Catrin mezi sebou mají mnoho nevyřešeného.

Třetí důležitou postavou je Rachel. Na první pohled šťastná matka tří chlapců. Ale stačí pohled druhý a zjistíme, že není všechno tak idylické, jak se na první pohled jeví. Rachel a Catrin byly kdysi nejlepší kamarádky, spřízněné duše už od dětských let. Vše se změnilo, když Catrin zemřeli synové, byla to právě Rachel, kdo osudovou nehodu zavinil.

Tři zlomené duše, tři nešťastné životy a ve finále nakonec ne jeden, ale hned tři ztracení chlapci, navíc nápadně podobní dětem Catrin Quinnové, což vede ke spekulacím. Stojí Catrin za jejich zmizením? A je bezcitnou vražedkyní, za kterou ji ostrované považují?

Opět jsem se nové knížky nemohla dočkat. Naposledy jsem od Sharon J. Bolton četla román Už teď jsi mrtvá, který jsem po emoční stránce těžce vydýchávala. Tohle jde totiž autorce skvěle, i když píše o těžkých, nepříliš lehce stravitelných věcech, umí je podat lidsky a přitom zasáhnout čtenáře na správném místě. Vždycky mám pocit, že přes to všechno ke svým příběhům přistupuje s jistou pokorou – čekali byste to od někoho, kdo píše thrillery?

Stejné je to i v případě knihy Malé temné lži. Téma ztracených dětí – pro rodiče a citlivé jedince poměrně náročná četba, u níž bude psychika opět v pozoru. Není to „jen“ klasický thriller se spáchaným zločinem a jeho vyšetřováním, empatická spisovatelka rozehrála spíše komorní příběh, jehož tři vypravěči vám pořádně zamotají hlavu. Děj je rozdělen do tří částí, v každé je vypravěčem jeden ze tří hlavních aktérů. To, co vám naservíruje jeden, ten druhý vzápětí rozmetá. A co teprve ten poslední… Tři různé úhly pohledu, atraktivní prostředí Falklandských ostrovů a hlavní hrdinové, kterým život naložil tak, že si sáhli na samé dno, to vše činí Malé temné lži čtivým románem.

Sharon J. Bolton mi opět dokázala, že kromě důmyslné zápletky a rozuzlení, nad kterým zůstane rozum stát, umí dokonale proniknout do nitra rozervaného hrdiny, vcítit se do jeho trápení a představit ho ne jako ztracenou existenci, ale jako člověka z masa a kostí, s nímž je snadné se ztotožnit.

P. S. Vsadím se, že po dočtení budete taky hned hledat Falklandy. 😉

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Domino, na jehož eshopu si můžete knihu zakoupit.

2 komentáře: „Malé temné lži

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s