Normálně jiní

Nakladatelství Cosmopolis přichází s příběhem, který vám rozhodí emoční systém, pokud milujete knížky, v nichž to jejich hrdinové nemají ani trochu lehké. Jmenuje se Normálně jiní a napsala jej Tammy Robinsonová.

Maddy je devatenáct let. Místo toho, aby randila s kluky a užívala si výhody studentského života, pracuje ve fotolabu a pomáhá matce s péčí o autistickou sestru, které se říká B. Ani Albert na tom není jinak. Pracuje v jezdecké škole a šetří si peníze, aby mohl odejít z domu, kde ho psychicky deptá hrubiánský otec.
Oba na zádech vláčí obrovský pytel starostí, zátěž, díky níž skoro zapomněli normálně žít. Když na sebe náhodou narazí v jezdecké škole, kam Maddy přivezla sestru na lekci, život se jim obrátí o sto osmdesát stupňů. Maddy je ve vztazích opatrná, myslí především na svou sestru, jenže Albert je tak okouzlující… Je tady šance na lásku, na nový začátek, na život, jaký by si oba zasloužili. Dají mu zelenou?

Na tuhle knížku jsem četla rozporuplné názory, kladné i záporné, ale rozhodla jsem se udělat si obrázek sama. I když bych mohla být matkou obou aktérů, tak nějak jsem uvnitř cítila, že se mi knížka bude líbit.

Román má typické znaky YA literatury jako je životem zkoušený hlavní hrdina žijící v dysfunkční rodině. Potká svou spřízněnou duši a pak… pak se uvidí, kam jej autor nasměruje. Jak už to bývá, cesta za láskou i štěstím bývá pořádně klikatá a trnitá, lemována nedorozuměními a tragédií. Stejné je to i v tomto příběhu, který je svým způsobem šablonovitý, což vám prozradí i upoutávka na obálce, která láká fanoušky knih Než jsem tě poznala a Hvězdy nám nepřály. Právě v tom jsem viděla kámen úrazu, protože je to svým způsobem spoiler. Tušíte, kam se bude děj ubírat a od počátku podvědomě čekáte, co bude.

Ale i přesto je to příběh, který chytne za srdce. Upřímný, zábavný, milý, stejně jako jeho hlavní hrdinové. Maddy i Alberta si nelze zamilovat, každá matka, ke které se román dostane, si v koutku duše takové děti bude přát.
Líbilo se mi zakomponování autistické vedlejší postavy do děje, připomněla jsem si, jak samozřejmě bereme fakt, že jsou naše děti zdravé a jen neradi si připouštíme jinou variantu.
Opakem bezelstné B je Albertův otec. Naprosto bezcharakterní záporná postava, na které se autorka vyřádila. Někoho tak chladného a hrubého jsem v knize už hodně dlouho nepotkala. Tenhle nepříjemný pán vám opravdu hne žlučí.

Tammy Robinsonová žije na Novém Zélandu. Nesmírná krása této země se odráží i v barvitých popisech krajiny a celkového prostředí, v němž se knížka odehrává, což se mi nesmírně líbilo a bylo to osvěžující.

Normálně jiní se kromě klasického tématu zamilovanosti zabývá daleko vážnějšími věcmi. Je to už výše zmíněný autismus (a docela ráda bych si přečetla příběh „z druhé strany“, kde by v popředí byla B a její život), zároveň řeší rodinné vztahy a také míru zodpovědnosti za životy druhých, které mnozí nesou na bedrech. Kolik toho může snést mladá devatenáctiletá holka? A má její nejbližší okolí právo po ní vyžadovat víc, než je zdrávo?
Možná se na knížku dívám právě jinak, protože jsem dospělá a vidím v ní i něco víc než jen romantický příběh.

Určitě se bude líbit všem, kteří milují lovestory s trpkou příchutí a nehledají jen bezduchý, laciný románek, v němž je vše zahaleno růžovou mlhou. Ve mně Maddy a Albert doznívali ještě hodně dlouho.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si titul můžete zakoupit.1 komentář: „Normálně jiní

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s