Stíny nad zálivem

Kdo by nechtěl trávit každé léto na malebném poloostrově, užívat si pohodu po boku nejlepší kamarádky a pozorovat bezstarostné potomky hrající si v moři?
Sára a Isla byly nerozlučné kamarádky snad odjakživa. Spolu prožívaly veselé i smutné chvíle, navzájem si pomáhaly s hlídáním synů, společně trávily každé prázdniny v chatkách na poloostrově Sandbank. Idylka končí ve chvíli, kdy jejich tehdy desetileté chlapce během koupání odnese silný proud. Přežije jen jeden, Jacob, Sářin syn. Islin Marley už nikdy nevyplaval. Od té doby už není nic jako dřív. Po sedmi letech, v den smutného výročí a zároveň i Jacobových narozenin, se historie opakuje. Jacob se nevrátí z večírku, vypadá to, že se beze stopy vypařil. Stal se obětí moře?

Lucy Clarke si mě před pár lety získala knihou Poslední nádech, ráda jsem tedy sáhla i po novince Stíny nad zálivem z produkce nakladatelství Cosmopolis.
Do příběhu jsem byla vtažena hned od prvních stránek. Koncipován je jako střídavé vyprávění z pohledu Sáry a Isly, takže máte možnost vidět stejnou situaci ze dvou různých úhlů pohledu. A věřte, není jednoduché udělat si vlastní názor. Protože jakmile začnete důvěřovat Sáře, v následující kapitole vás Isla přesvědčí, že byste měli věřit spíš jí. Jak to tedy vlastně je?

Stíny nad zálivem jsou přesně tím typem psychothrillerů, v nichž vás autor mistrně vede svými cestičkami a nechává vás vnímat děj s tím, že je to všechno úplně jasné. Tak je to ale pouze navenek. Je úplně jedno, že si myslíte, jak jste to všechno krásně rozlouskli, prohlédli a vydedukovali. Stačí jeden malý zvrat a zůstane vám akorát pusa dokořán. Vše je navíc umocněno tísnivou náladou panující v celé chatové oblasti, stupňujícím strachem a pocitem, že nemůžete nikomu věřit, ani sobě. To vše v kulisách horkého léta. A zapomenout nesmím ani na emoce. Pokud jste rodiči, nebo se do jejich role dokážete vžít, asi vás city přemůžou. Přece jen, smrt malého chlapce, stejně jako zmizení uhrovitého klacka je pořádnou dardou i pro zdánlivé kliďase.

Určitě vás Stíny nad zálivem budou bavit, pokud si libujete v charakterově zajímavých postavách, v nichž je někdy těžké číst. Vybrat si svou oblíbenou bude zatraceně těžké, ani jedna není jenom černá či bílá. Stejně tak to je i s vedlejšími postavami, jichž se v příběhu objevuje poměrně dost, a které významně zamíchají kartami divokého propletence.
A já doporučuji začít ho rozplétat, stojí to za to.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu můžete zakoupit.
Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s