Design a site like this with WordPress.com
Začít

Už teď jsi mrtvá

Měli si užívat let balónem, kochat se krajinou pod sebou. Místo toho zahlédli zločin, který se jim stal osudným. Bezcitný vrah nemá slitování ani se svou obětí, natož s pasažéry, jenž viděli, co udělal…

Skupinka třinácti lidí si užívá ranní vyhlídkový let balónem. Mezi nimi je policistka Jess a její sestra, která žije v klášteře. Výše zmíněnou vraždu pohotová Jessica natáčí na mobil, aby měla důkaz. Vrah však spatří její tvář, čímž je osud všech zúčastněných zpečetěn. Když chvíli poté balón havaruje, naživu zůstává jen jedna osoba, právě ta, která může zabijáka identifikovat. Útěk je jedinou možností, jak si může zachránit život. Sama, bez pomoci policie, což je podezřelé. Jaké tajemství ukrývá, proč na vše zůstala sama?

Musím říct, že jsem po pár stránkách myslela, že to nedám, a to nejsem žádný nováček ani bojsa, co se thrillerů týče. Někdo, kdo s klidem louská Sběratele kostí, užívá si výživné masakry Chrise Cartera a napětím nedýchá u masakrální Čtvrté opice, se přece nemůže nechat vykolejit. No, může. Sharon J. Bolton totiž hned na začátku navodila atmosféru, při níž mi tuhla krev v žilách. Kupodivu to nezpůsobila vražda, ale emoce, kterých bylo v knize dost už od počátku. Bravurně vylíčené události předcházející pádu balónu ve mně vyvolaly tíseň a soucit s pasažéry. Něco takového jsem naposledy zažila u detektivky DNA Yrsy Sigurdardóttir, která na mě působila stejně. Z obou cítíte zoufalost a strach, zároveň víte, že se blíží něco nevyhnutelného, čemu nelze zabránit.

Už teď jsi mrtvá kromě zajímavého motivu (let balónem) nabízí stupňující se napětí, díky kterému se od rozečtené knihy jen těžko odchází, protože nutkání vědět, jak to dopadne, je víc než velké. Autorka si pohrává s vaší pozorností i fantazií, díky čemuž vás drží tak trochu v šachu. A to je devizou každého správného thrilleru.

Děj je vystavěn na dvou linkách. Současnost je přetínána minulostí, v níž pozvolna odhalujeme zákulisí celého příběhu. Kromě rodinných dramat se spisovatelka zabývá migrací a dárcovstvím orgánů. V žádném případě se nejedná o klišoidní námět, kterého můžete mít díky současné evropské situaci plné zuby. Spíše ukazuje na fakt, co jsou lidé ochotní udělat pro lepší život. Zdánlivě nesourodé části mají v příběhu svůj význam a důvod. A pak, znáte to – bloumáte celou dobu ve slepých uličkách, přitom si myslíte, že jste na to přišli, aby na vás ve finále vybaflo nejvíc šokující řešení.

Musím přiznat, že ač mám ráda sérii s Lacey Flint, o maličko víc se vždycky těším na samostatné příběhy Sharon J. Bolton. Jsem pokaždé nesmírně zvědavá, jaké prostředí si pro danou knihu vybere a co pro své hrdiny vymyslí. Laťku si staví čím dál výš, ale já vím, že ji pokaždé přeskočí.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Domino, na jehož eshopu si můžete knihu zakoupit.

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

3 komentáře: „Už teď jsi mrtvá“

  1. Tak to máte pravdu, jsem v první třetině , již několikrát jsem knihu odložila, že na to nemám a zase se k ní vrátila, abych věděla, jak to bude pokračovat. Prostě nervy. Olga

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: