Zmrzlinová královna

„Zmrzlináááá, zmrzlinááá….vanilkovááá, jahodováááá, čokoládováááá!!“ Tak tohle volání asi jen tak neuslyšíme, pojízdní zmrzlináři už nejsou, dneska si zmrzlinu koupíme v každé cukrárně nebo ve stánku před supermarketem. Taková poctivá točená vanilková, ta je k….ulízání? 🙂

Jak to bylo v Americe se zmrzlinou? Kdo vlastně přišel na to, že se dá prodávat z auta? Lillian Dunkleová tvrdí, že točená zmrzlina je její vynález. Stejně tak i možnost pojízdného prodeje.  V románu Zmrzlinová královna sledujeme osudy této ženy na pozadí událostí 20. století, které měly vliv na vývoj USA,  jakož i výše zmíněné zmrzliny.

Malka je malá holčička s židovskými kořeny, která v roce 1913 se svou rodinou míří z Ruska do USA za lepším životem. Ten však nepřichází, Malka i její sourozenci žijí v nuzných poměrech. Peníze nejsou, rodiče jsou rozhádaní….
Malka se snaží přispět do rodinného rozpočtu a vydělat nějaké peníze. Na ulici ji nechtěně srazí italský zmrzlinář, pan Dinello, který se jí ujme po tom, co se jí matka jako chromé v nemocnici zřekla.
Malka je vychovávána jako katolička, přijímá nové jméno – Lillian a učí se „studenému“ řemeslu.  Pořád nemůže zapomenout na svou rodinu a na kořeny, ze kterých vzešla, což ji provází jako stín celý její život.
Když se provdá za pohledného mladého přistěhovalce Alberta Dunkleho, je šťastná. Přichází však hospodářská krize, která je nemilosrdná a kosí vše, co jen trochu zavání podnikáním.  Ale podnikavá Lillian umí využít situace a s manželem otevírá pojízdnou prodejnu zmrzliny, která jim vynese úspěch po celých Spojených státech. Z Lillian se stává nefalšovaná zmrzlinová královna, jež dobyla Ameriku.  Jenže sláva je pomíjivá a Lillian na sklonku života čelí mnoha problémům. Jak se s nimi neúprosná podnikatelka vyrovná? 

Román Zmrzlinová královna je příběhem ženy, která šla tvrdě za svým cílem. Žene ji nejen podnikavý duch a smysl pro obchod, ale také snaha dokázat, že není obyčejnou ženou s chromou nohou, která se dle mínění mužů pro podnikání nehodí (což jí dávají v knize pořádně sežrat). 
Souběžně s osudy Lillian sledujeme i průřez politickou a společenskou scénou Ameriky 20. století. 
Román ocení milovníci dobrých příběhů. Začíst se do této knížky je jako ochutnat oblíbenou zmrzlinu. Nedáte si pokoj, dokud nejste na konci.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s