Co je tvoje, je i moje

Žily byly dvě sestry, odlišné jako den a noc. Pečlivá, zodpovědná Grace, která by nikdy nedopustila, aby v jejím životě vládl nepořádek a mladší Susanna, která žije neuspořádaně.
Grace si žije jako v bavlnce. Má dobře placenou práci, velký dům a především milujícího manžela. Ke štěstí jí chybí jen jedno. Dítě. Když se dozví, že nikdy nebude mít vlastní děti, hroutí se jí svět.Naopak Susanna má děti dvě, jenže jaksi nepasují k jejímu životnímu stylu, proto je dala do pěstounské péče. Grace jí to nemůže odpustit, díky tomu je propast mezi nimi ještě hlubší. Zatímco Grace žije s manželem v Oxfordu, Susanna se usadila ve Státech. Vypadá to, že sestry spolu už nikdy nepromluví. Jejich matku Catherine však postihne mozková mrtvice, Grace Susannu vyhledá a ta se vrací domů. Když zjistí, že se její starší sestra trápí tím, že nikdy nebude mít děti, dostane nápad. Co kdyby se stala náhradní matkou Graceina dítěte? Konečně by snad získala uznání rodiny a vylepšila si svou pošramocenou pověst.
Grace se na možnost náhradního manželství upíná natolik, že si nevšímá toho, jak se jí hroutí manželství. Susanna si zase myslí, že těhotenství pro ni bude hračka, stejně jako před lety. Pár piv a cigaret nebo sex přece nemůžou nic ohrozit…

Pro knihy Tess Stimson mám velkou slabost. Nejenže píše velmi čtivým stylem, takže mívám problém odtrhnout se od knihy, zároveň dává prostor většině postav v ději tím, že příběh přibližuje čtenářům z jejich pohledu. Také v tomto románu hovoří jak Grace tak Susanna, a vy si můžete vybrat, kdo je vám sympatický… Prostor dostává i Catherine, matka obou žen, která je v kómatu, – (popisuje to jako limbus -stav mezi životem a smrtí), odtud své dcery sleduje. Přitom si uvědomí, že propast, která je mezi sestrami, má kořeny už v jejich dětství. Velké trhliny ve vztazích napáchal jejich otec David, který vždy upřednostňoval Grace. Právě pohled ze strany Davida mi v knize chyběl, mohl dostat prostor, aby vysvětlil, proč Susannu nemá rád a přiblížit své myšlenkové pochody.
Musím říct, že mé sympatie měla od počátku Grace. Asi proto, že nemohla otěhotnět. A Susanna mi přišla hodně lehkomyslná, nebrala ohledy na nikoho jiného než na sebe. Každopádně, stejně jako má každá mince dvě strany, tak i obě sestry mají ve svých povahách  kladné i záporné vlastnosti. A je jen na nich, které nechají zvítězit…

(Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Domino)

Autor: Zápisky jedné knihovnice

Knihovnice tělem i duší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: